Martina Šípková z Ostrova na Karlovarsku vyrábí origonizéry. Jejich název...

Martina Šípková z Ostrova na Karlovarsku vyrábí origonizéry. Jejich název vznikl spojením slov originální a organizér. | foto: Archiv Martiny Šípkové

Diář nenapadne vir ani mu nedojdou baterky, říká autorka origonizéru

  • 2
Do finále soutěže pro začínající podnikatele Rozjezdy roku postoupily z Karlovarského kraje dvě podnikatelky. Jedna šije originální organizéry, druhá léčí psy i lidi.

Martina Šípková z Ostrova vyhrála krajské kolo, nyní s napětím čeká, jak dopadne v republikovém finále. Od června ji mohou lidé podpořit v boji s ostatními finalisty při celostátním hlasování na rozjezdyroku.cz.

Matka dvou dospělých synů, zdravotní sestra Martina, má ráda pořádek ve věcech, které nosí neustále u sebe - to znamená propisovačky, vizitky a další věci. A protože chtěla, aby v jejich uložení měli systém i další lidé, začala vyrábět originální organizéry, neboli obaly na diáře - říká jim origonizéry.

„Dělám je většinou na přání zákazníka, každý kus je originál. Zákazník má možnost si svůj origonizér navrhnout sám, ať už jde o barevnost, rozmístění, typ kapsiček i výšivku,“ upřesňuje Martina, která na plný úvazek pracuje v karlovarské nemocnici na dětské JIP.

Doma v rodinném domku jí manžel vytvořil dílnu, kde má všechny potřebné stroje a materiál. Zatím se věnuje koníčku při zaměstnání. Do budoucna by si přála, aby ji origonizéry živily. I když je doba chytrých telefonů, tabletů a notebooků, na klasické diáře z papíru lidé nezanevřeli, protože je nikdy nenapadne zákeřný vir a nikdy se nevypnou po vybití baterie. Navíc je origonizér možné také vyrobit ve stejném designu jako obal na tablet, mobil či čtečku.

„O moje origonizéry s výšivkami mají lidé docela zájem, protože se jedná o originály. Zákazníci si sami navrhnou přezdívku, jméno, nebo šťastné číslo či symbol, který charakterizuje jejich práci nebo koníčky. Největší odměnou je, když napíšou, že jsem vše vystihla,“ uvedla výtvarnice. Název origonizér vymyslela sama. Vycházela ze slov originální a organizér.

V čekárně spolu budou psi i lidé

Projekt Rozjezdy roku se zaměřuje na podporu začínajících regionálních podnikatelů, zejména těch drobných. Letos získala druhé místo v regionu veterinární technička Zuzana Wildmannová, která poskytuje své služby v Aši a okolí.

Zuzaně se jednoho dne zranil pes při pádu do rybníka. Měl dlouhodobé potíže se zády. Rozhodla se proto zvířeti věnovat sama. Nakonec z toho vznikl rozsáhlý projekt Belgian Fox. Zahrnuje fyzioterapii psů i jejich majitelů a také alternativní léčebné metody.

„Na podzim nastupuji na tříleté studium homeopatie na Českou školu klasické homeopatie. V plánu je ještě během letoška nová služba kinesiotaping a reflexní terapie. Během příštího roku bych chtěla otevřít provozovnu v Aši pro psí i lidské klienty a působit i v pohraniční oblasti Německa,“ prozrazuje své plány. I ona chce, aby se z koníčku nakonec stalo hlavní zaměstnání.

Čekárna bude v provozovně jedna společná pro zvířecí i lidské pacienty. Jak podnikatelka říká, psi ale půjdou se svými páníčky do jedné místnosti, dvojnozí pacienti zamíří pro pomoc do té druhé.