Zmodernizovaný pavilon C sokolovské nemocnice.

Zmodernizovaný pavilon C sokolovské nemocnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kraj schválil rozpočet. Nejvíc peněz dostanou nemocnice, méně festival

  • 6
Krajská koalice má za sebou první velkou zkoušku, ve středu se jí i s podporou opozičních stran povedlo schválit rozpočet na příští rok. Největší investice roku 2017 bude dostavba a rekonstrukce chebské a sokolovské nemocnice.

Schválení finančního plánu na příští rok trvalo více než čtyři hodiny a bylo bouřlivé. Důvodem byl nový návrh rozpočtu, který v krátkém čase připravila nová krajská vláda. Proti původnímu návrhu se schodek snížil z 1,1 miliardy na 698 milionů korun.

Největší investice

kraje v roce 2017

  • 200 milionů korun spolkne dostavba a rekonstrukce Nemocnice Cheb
  • na 165 milionů korun vyjde modernizace úseku krajské silnice 2. třídy Bochov – Kozlov
  • 80 milionů má stát modernizace sokolovské nemocnice. Peníze padnou na nové operační sály, únikové cesty v pavilonu B či stavební úpravy trafostanice

„Naše úspory se týkají jednotlivých odborů krajského úřadu. Dále například ohledně závazků veřejné služby u Karlovarské krajské nemocnice, protože bychom chtěli docílit toho, aby krajská nemocnice měla kladné hospodaření tak, jak je tomu jinde,“ popsala jednu z úspor hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová z hnutí ANO.

Podle zástupců předchozí vlády se ale jedná jen o hru s čísly.

„Největší přesuny se dějí ve fiktivních částech rozpočtu, u rezervy na sankce nebo uvnitř Fondu budoucnosti. To je dohromady okolo 150 milionů. A pak úplný škrt 100 milionů na rekonstrukci Císařských lázní,“ vysvětlil bývalý radní Petr Zahradníček z TOP 09.

Nejvíce peněz v příštím roce půjde na rekonstrukci a dostavbu nemocnic v Chebu a v Sokolově. Na velkou modernizaci silnice se mohou těšit motoristé mezi Bochovem a Kozlovem. Celkem 165 milionů korun má zajistit, aby tento úsek nepatřil mezi ty nebezpečné.

Filmový festival přijde o tři miliony

Ke kritizovaným škrtům v rozpočtu patřilo kromě Císařských lázní i snížení dotace pro mezinárodní filmový festival z osmi milionů na pět. „Byli jsme rádi, když jsme se po letech vyrovnali naším příspěvkem Karlovým Varům, a dostali se tak na stejnou úroveň. Je to minus pro náš turismus,“ glosoval situaci Martin Havel z ČSSD.

Hejtmanka ale případné dodatečné zvýšení částky nevyloučila, jasné bude až po schůzce s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou.

Pod palbou kritiky se ocitlo i snížení příspěvku pro destinační kancelář nebo kolidující datum zastupitelstva kraje a Karlových Varů. Mezi nejvíce kritizující zastupitele patřil starosta a senátor za STAN Jan Horník. Tomu se nelíbil především krátký čas na detailní prostudování rozpočtu, což je podle jeho názoru porušení zákona.

„Lidé neměli šanci se s návrhem seznámit. Oproti původnímu jsou tam změny ve výši stovek milionů korun. Podle mého je to pošlapání práva, proto se chci se stížností obrátit na ministerstvo vnitra, správní či nejvyšší soud,“ řekl na zastupitelstvu Horník.

Podle ředitelky krajského úřadu Martiny Vránové a i hejtmanky Jany Vildumetzové se jeho tvrzení nezakládá na pravdě. „Zákon o krajích říká, že rozpočet musí být vyvěšen na úřední desce. Zastupitelstvo má pak možnost jej projednat a může jej změnit. Nemyslím si, že by tu došlo k porušení zákona o krajích,“ odvětila Vildumetzová.

Kraj počítá s celkovými příjmy v hodnotě 4,9 miliardy a výdaji 5,6 miliardy korun. Rozdíl pokryje krajský Fond budoucnosti a úvěr.