Podle chodovského místostarosty Patrika Pizingera stát až příliš rychle podlehl tvrzení Evropského soudu, že romské děti jsou v Česku diskriminované. (Ilustrační snímek)

Podle chodovského místostarosty Patrika Pizingera stát až příliš rychle podlehl tvrzení Evropského soudu, že romské děti jsou v Česku diskriminované. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Škola v Chodově protestuje proti chystanému rušení přípravných tříd

  • 2
Dvacet čtyři dětí se učí poznávat barvy a držet tužku ve dvou přípravných třídách Základní školy praktické a speciální v Chodově na Sokolovsku. Ředitelka Eva Teturová se teď obává o jejich osud a tedy i o budoucnost dětí s hendikepem. Ministerstvo školství chce přípravky v praktických školách od září zavřít.

"S dětmi to umíme, zůstanou ale v ghettech a na školu je nikdo nepřipraví. Poškodí je to, hendikep už nedoženou. Novou strategii podepsala vláda a my nevíme, na čem jsme a jestli máme nové žáky přijímat," řekla Teturová.

Zároveň upozornila město Chodov, které je zřizovatelem školy. Radnice se chystá protestovat u ministerstva školství.

Podle místostarosty Patrika Pizingera stát až příliš rychle podlehl tvrzení Evropského soudu, že romské děti jsou v Česku diskriminované.

"Vůbec není pravda, že z přípravných tříd automaticky putují do speciálních škol," oponuje Pizinger.

Dokládá to i čísly. Za posledních devět let přestoupilo z přípravky do speciální školy jen 10 ze 121 dětí. Ostatní se učí na základní škole a příprava jim velmi pomohla.

"Máme zahodit fungující systém vzdělávání, který dětem i jejich rodičům prospívá?," ptá se Pizinger. Pokud by praktická škola o přípravné ročníky přišla, muselo by je město už za své peníze provozovat na základních školách.