Jindřichův dvůr stojí na konci řady cenných domů.

Jindřichův dvůr stojí na konci řady cenných domů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kyselka opraví věž Jindřichova dvora, 850 tisíc zkouší získat sbírkou

  • 1
Radnice v Kyselce vyhlásila veřejnou sbírku na obnovu věže Jindřichova dvora. Na zaplacení celé opravy potřebuje získat více než tři čtvrtě milionu korun. Příznivce Kyselky také potěšilo, že Karlovarské minerální vody nezbourají zbrojnici.

Starosta Kyselky Aleš Labík o sbírce informoval při víkendových Kyselských slavnostech. "Obec vyhlásila časově omezenou sbírku, při které bychom chtěli během roku vybrat na věž alespoň 850 tisíc korun. Takové jsou předpokládané náklady na opravu," sdělil Labík.

Jindřichův dvůr patří obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Založili ji Vladimír Lažanský, město Karlovy Vary, obec Kyselka, Karlovarské minerální vody a Regionální investiční společnost (RIS), která donedávna v areálu vlastnila většinu zchátralých nemovitostí.

Jak přispět?

Příznivci lázní Kyselka mohou zasílal peníze na číslo účtu 107-7335290267/0100.

Anebo si lze koupit pamětní odznaky s erbem Kyselky za 50 korun či hodit sbírkové peníze do pokladničky na radnici.

Jak starosta Aleš Labík říká, obec chce záchraně zdevastovaných budov napomoci, a proto sbírku vyhlásila.

Šéfovi správní rady obecně prospěšné společnosti Vladimíru Lažanskému udělala vedle vyhlášení veřejné sbírky radost i jiná věc.

Vedení Karlovarských minerálních vod sice v těchto dnech dostalo od krajského úřadu povolení, že se může v Kyselce srovnat se zemí budovu bývalé hasičské zbrojnice. Ale neudělá to. Památkové oddělení na karlovarském magistrátu demolici povolilo, proti ovšem byla památková inspekce z ministerstva kultury, která chce objekt zachovat. Inspekce se proto odvolala ke stavebnímu odboru na krajském úřadu.

"Krajský úřad nyní řekl, že Karlovarské minerální vody, které opravily v žádosti o demolici formální chyby, mají volné ruce a se svým majetkem mohou naložit, jak chtějí," oznámil Vladimír Lažanský. Druhou věcí je podle něj gentlemanská dohoda a velkorysé gesto ze strany Karlovarských minerálních vod, že objekt zůstane stát.

Bude náhradní velejuch

Ještě před uzavřením dohody se nechal Vladimír Lažanský slyšet, že buď on - anebo zbrojnice. "Jsem rád, že si pánové vybrali mne místo boudy. Dokud bude stát, zůstanu v čele obecně prospěšné společnosti," prohlásil.

Na první ročník Kyselských slavností přijel o víkendu z Prahy pětasedmdesátiletý Řek Ilias Michopulos, který jako dítě z dětského domova v Kyselce pamatuje její bývalou slávu.

"Ptali se mne, jaký mám na zbrojnici názor. Řekl jsem jim, že zbrojnice sloužila kolem roku 1948 jako garáž pro dětský domov. A kdyby zbrojnici zbourali, tak ji oplakávat nebudu. Jde mně totiž o záchranu lázeňského komplexu."

Se stavem prací byl Ilias Michopulos spokojený. Viděl vyčištěnou Ottovu kolonádu, která je připravená na osazení střešních trámů. Pokročily i práce na Mattoniho vile a dalších objektech.

Dobrou zprávu má pro příznivce Kyselky i viceprezident Asociace sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví ČR Martin Kadrman. Asociace nedostala o uplynulém víkendu šanci uspořádat II. ročník Kysibelského velejuchu, což je symbolické zahájení lázeňské sezony. Přesto se chystá během léta na náhradu velejuchu. Veřejnost o tom bude včas informovat.