Letecký pohled na Loket.

Letecký pohled na Loket. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Lokti se těší na návrat obří sbírky obrazů, zbraní i šperků

  • 0
V Lokti už se začínají chystat na tisíce předmětů ze sbírek, které nechal stát před jednadvaceti lety odvézt, když od něj hrad přebíralo město. Ještě nikdy nebyli vrácení sbírek tak blízko jako teď.

S Národním památkovým ústavem má město Loket podepsané memorandum o navrácení sbírek.

"Nyní je na spadnutí i finální dohoda s ministerstvem kultury. Čekáme už jen na vyjádření vlády ke zbytnosti majetku a věříme, že bude bez připomínek. To by mělo být posledním krokem před samotným podpisem," uvedl loketský radní Petr Zahradníček, který byl řešením situace ohledně sbírek pověřen.

Co patří do sbírky

původní sbírkový fond loketského muzea podle inventáře z roku 1940
- soubor porcelánu, šperků, nábytku, obrazů a zbraní

přírůstky do roku 1971 ze zaniklých muzeí a z obcí v kraji

konfiskáty po roce 1946

"Jakmile bude podepsána smlouva, vytipujeme nejprve předměty, kterými doplníme hradní expozice. Další pak postupně umístíme v depozitáři. Některé bude potřeba restaurovat. Pokud k podpisu do měsíce dojde, počítáme, že některé věci převezeme už letos," uvedl v sobotním pořadu Račte dál ředitel loketského hradu Václav Lojín.

Součástí loketských sbírek je přibližně sedm tisíc exponátů. Jde například o zbraně, obrazy, šperky, předměty z cínu, porcelánu z regionu, i předměty z pozůstalosti Ulriky von Lewetzov. Když město v roce 1992 přebíralo od státu hrad, ten nechal veškeré vybavení odvézt.

"Hrad byl kompletně vyklizen, včetně skříňky na klíče a lustru v kanceláři," vzpomínal ředitel. Ve státních depozitářích tak skončil majetek za desítky milionů korun. Jak upozornil Lojín, šlo většinou o předměty získané Městským muzeem Loket, které vzniklo v roce 1902 a do konce války nasbíralo víc jak
9 tisíc sbírkových předmětů.

Jednání se vlekla desetiletí

Jednání o jejich návratu zpátky do Lokte se vlekla přes dvě desítky let. "Dvacet let jsme také slyšeli argument, že nám sbírky vrátí, ale ať si řekneme, co přesně je naše. Vzhledem k tomu, že si stát odvezl i kartotéku, byla jednání na mrtvém bodě," poznamenal Lojín.

Seznam odvezených věcí přitom existoval. "Původní inventární kniha loketského městského muzea byla objevena v Plzni," informoval ředitel.

Díky tomu mohlo začít dohledávání jednotlivých předmětů. V současné době jsou už identifikované.

Ironií osudu je, že jedním z argumentů státu byla obava, aby se předměty nepoztrácely nebo je zastupitelé nerozprodali. Přitom právě z jednoho z míst, kde měly být předměty v bezpečí, depozitáře sokolovského muzea, zmizelo před deseti lety bez jakýchkoli stop po vloupání na 750 předmětů v hodnotě více než sedmi milionů korun.

Policie případ v roce 2007 odložila. "Náhradu za tyto předměty po státu chtít nebudeme, je to naše vstřícné gesto," připomněl radní Zahradníček.

Smlouva o navrácení majetku počítá s přechodným pětiletým obdobím, během kterého budou exponáty převezeny zpátky do Lokte. "Také proto, abychom mohli vybudovat depozitář. Bude ve dvou patrech půdy v budově markrabství, (první zleva při příchodu na hrad)," upřesnil Lojín.

O depozitáři v těchto prostorách už uvažovali zástupci Lokte v době první republiky. Nyní je připraven projekt, na který je vydáno stavební povolení. Rozpočet na něj je 3 600 000 korun. Navrácené předměty postupně ozdobí kromě interiérů loketského hradu, kde mnoho let chybí, také třeba Černou věž či radnici.

"Abychom mohli vyzdobit Rytířský sál, museli jsme si zbraně vystavené na stěnách půjčit z karlovarského muzea," uvedl příklad ředitel hradu. Návrat sbírek potěší i loketské patrioty na tamní radnici, kde se objeví portréty bývalých starostů.