Bývalý klášter řádu milosrdných sester v Chebu chátrá, jeptišky vystřídali...

Bývalý klášter řádu milosrdných sester v Chebu chátrá, jeptišky vystřídali nezvaní hosté, pro posledního majitele má cenu jen pozemek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chtějí zachránit klášter, v němž řádila žloutenka. Podporují je i Němci

  • 30
Bývalému klášteru milosrdných sester v Chebu hrozí demolice. Zchátralý komplex, obývaný začátkem roku žloutenkou nakaženými bezdomovci, chce jeho majitel zbourat. Spolek na jeho záchranu se s tím ale nechce smířit. Pomoc pro klášter hledá i v cizině.

O zchátralém klášteře se už mluví i za hranicemi. Petici na jeho záchranu podepsaly téměř dva tisíce Němců. To je přibližně čtyřikrát víc, než kolik podpisů se podařilo shromáždit v Čechách.

Jen petice však rozsáhlý klášterní komplex, který vlastní teplická společnost Beta Games, nezachrání. K tomu jsou potřeba peníze, jichž se ale nedostává.

„Kromě veřejnosti máme podporu některých německých spolkových poslanců. Ti se obrátili dopisem na starostu města Chebu i na velvyslance Spolkové republiky Německo v České republice a vyzvali je, aby se aktivně postavili za záchranu kláštera,“ řekl předseda Spolku na záchranu kláštera Petr Oškera.

Ten pracuje jako památkář Národního památkového ústavu v Lokti. O záchraně kláštera jedná se zástupci regionu v parlamentu, s nejrůznějšími spolky, představiteli církví, měst a obcí. Starostovi Chebu plánuje v nejbližších dnech předat podpisové archy s českou i německou peticí.

Firma Beta Games chce za ruiny desítky milionů

Podle starosty Chebu Petra Navrátila však Cheb nemůže s klášterem nic dělat. Komplex je v soukromém vlastnictví a řešení problému je nad síly města. Zástupci teplické společnosti Beta Games, kterou podle obchodního rejstříku vlastní dvojice společníků z Turecka, si za přibližně čtyři hektary pozemků a zchátralý klášter řekli o dvacet milionů korun.

„I kdybychom klášter koupili, na jeho opravu město nemá. A zbourat ho? Nechali jsme si spočítat, že jen demolice budov přijde až na sedm milionů. Kdybychom pak chtěli areál rozprodat, je nutné připočítat i zasíťování pozemků. Jenže ty parcely by byly za tu cenu neprodejné,“ vysvětlil starosta Petr Navrátil.

Majitel objektu, společnost Beta Games, se netají záměrem soubor zchátralých budov srovnat se zemí. Už zadala projekt na demoliční práce. Bourat by se mělo začít v létě. Podle starosty jsou jedním z důvodů peníze, které společnost zaplatí každoročně za polorozpadlé domy na daních.

„Informovali nás, že jejich záměrem je zbavit se budov, ze kterých není žádný užitek, a pozemek si nechat s tím, že jej později zhodnotí,“ dodal Navrátil.

Přestože už nad klášterem mnozí zlomili hůl, Oškera si myslí, že klášter je stále možné zachránit. „Kdybych o tom nebyl přesvědčen, nešel bych do toho. Ale podle mých zkušeností tu naděje na vzkříšení historické stavby stále je,“ dodal památkář.

Pokud klášter nepadne, bude se v něm konat výstava

Spolek za záchranu kláštera už svoje vize představil na konferenci Monumenta Viva - Péče o kulturní dědictví v oblastech bývalých Sudet, která se už uskutečnila v Chomutově.

V srpnu se v křížové chodbě bývalého kláštera františkánů v Chebu bude konat fotografická výstava na téma současného stavu klášterního areálu.

Ten pro spolek dokumentují členové fotoklubu FOS Sokolov. Petr Oškera plánuje, že pokud klášter přes léto nepadne, uskuteční se v jeho areálu v neděli 13. září poprvé po 65 letech církevní pouť.