Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Šéf krajské nemocnice už má plán: ARO bude jen v Karlových Varech

  • 0
Nemocnice v Karlových Varech, Chebu a Sokolově čekají změny a poslední dvě jmenované zřejmě i redukční dieta. S některými neduhy se pacienti budou léčit už jen v jedné z nemocnic a ne ve všech jako teď. To je plán, který navrhl představenstvu nový generální ředitel Zdeněk Horák.

Zřejmě není daleko doba, kdy zraněného pacienta zachrání lékaři v Sokolově nebo v Chebu, ale pak ho co nejdříve převezou po dálnici sanitkou na lůžkové oddělení ARO do Karlových Varů, které bude asi jen tam.

To je jedna ze změn, které v rámci úspor navrhl nový generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Zdeněk Horák politikům ČSSD a KSČM sedícím v představenstvu. Ještě ale musí dopočítat finanční dopady. To bude hotovo tak do dvou měsíců.

"Karlovarská nemocnice by měla být centrální nemocnicí krajského typu, aby zajišťovala široké spektrum oborů. V malých nemocnicích v Sokolově a v Chebu zůstanou kvůli dostupnosti základní péče obory jako interna, chirurgie, gynekologicko-porodnické oddělení. Plus nějaká specialita - onkologie v Chebu, oční v Sokolově," nastínil člen představenstva Jaroslav Bradáč (ČSSD). Nechce být zatím příliš konkrétní.

Místo šesti jen dva lékaři

Ve třech nemocnicích nyní slouží na třech odděleních ARO v jednom okamžiku šest doktorů. Podle vedení by stačilo, kdyby na stejný počet pacientů dohlíželi jen dva lékaři - už ale jen v jednom městě.

"Zbývající čtyři mohou odpočívat, studovat a nemocnice jim nebude muset platit drahé přesčasy. Ve všech třech nemocnicích ale ARO kvůli záchraně životů zůstane a lékaři z těchto oddělení budou asistovat u operací třeba na chirurgii, u komplikovaných porodů a podobně," řekl Bradáč.

Drahé zákroky a operace, kterých nemocnice dělají jen málo a pojišťovny nezaplatí náklady v plné výši, by se soustředily na jedno místo. Ředitel Horák prý dává téměř ruku do ohně za to, že vysoké ztráty hospodaření (vloni třeba 52 milionů korun) stáhne tímto způsobem na nulu.

Krajská vláda ČSSD a KSČM se těmto myšlenkám překvapivě nebrání. "Jistého teď není vůbec nic. Ve hře je i varianta krajskou nemocnici rozdělit. A pořád se uvažuje i o najmutí cizích manažerů. Ti by ale museli mít větší pravomoci a pokud by se odhodlali k nepříjemným opatřením, nikdo by jim to nemohl zakázat," řekl Jaroslav Bradáč.

Podle něho se zhruba do dvou měsíců na základě analýz a propočtů rozhodne, co bude dál.