Objekt bývalé hasičské zbrojnice v Kyselce.

Objekt bývalé hasičské zbrojnice v Kyselce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ultimátum šéfa Lázní Kyselka už neplatí. On zůstává, zbrojnici zbourají

  • 0
Snům o muzeu s hasičskou technikou v budově bývalé hasičské zbrojnice v Kyselce na Karlovarsku definitivně odzvonilo. Šéf společnosti Lázně Kyselka Vladimír Lažanský zcela otočil. Už neplatí ultimátum, které dal před rokem, kdy řekl: Buď já, nebo zbrojnice.

Stavební úřad v Kyselce před časem vydal na objekt, který je ve vlastnictví Karlovarských minerálních vod, demoliční výměr.

Vedení památkářů z karlovarského magistrátu nazvalo zbrojnici přístřeškem, o který se jeho vlastník nehodlá starat a ani jeho stav nikterak zabezpečit. Proti srovnání budovy se zemí buldozery ale bylo pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti. Areál bývalých lázní Kyselka chápalo v celistvosti.

Ze zbrojnice se najednou stal domek strýčka Toma

Jazýčkem na vážkách ve prospěch zbrojnice tak bylo nakonec vyjádření Vladimíra Lažanského, který je předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. „Bořit se rozhodně nic nebude, jinak bych v záchraně Kyselky nemohl pokračovat,“ vysvětlil loni v létě Vladimír Lažanský.

Jak zjistila MF DNES, nyní otočil o 180 stupňů. Tutéž zbrojnici teď považuje za domek strýčka Toma, který nemá žádnou hodnotu. Označil ji za parazitní baráček, kterých se prý najde spousta na kdejakém železničním nádraží.

„Je to jednoduché. Loni na mne Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví apelovala, abych zařídil bezplatný převod pozemků se zbrojnicí na společnost Lázně Kyselka, protože je škoda objekt bořit. Mezitím pánové z asociace zvyšovali agresivitu a zákeřnost. Vnikli do našich objektů a v natočeném medailonku nás pomlouvali v České televizi. Řekl jsem sice, že se může bourat jen přes moji mrtvolu, nemohl jsem ale od té doby tušit, jaké nepřístojnosti asociace vyvede,“ zdůvodnil změnu svého rozhodnutí Vladimír Lažanský.

Přitom trvání svého ultimáta potvrdil ještě koncem minulého roku. Slíbil tehdy, že obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka zbrojnici opraví a za garance Národního technického muzea v ní vystaví hasičskou techniku z dob rakouskouherského mocnářství. Místo toho vznikne prostranství s travnatým povrchem.

Že je všechno úplně jinak, zjistili členové Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v uplynulých dnech. „Požádali jsme radnici o dokumenty podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Vyplývá z nich, že už před rokem souhlasil ředitel společnosti Lázně Kyselka Miroslav Perout se zbouráním zbrojnice,“ uvedl viceprezident asociace Martin J. Kadrman.

Do poslední chvíle spoléhal na čestné slovo Vladimíra Lažanského o tom, že v případě demolice odstoupí z čela obecně prospěšné společnosti. „Myslím si, že pan Lažanský celou dobu tahal veřejnost za nos,“ reagovalo vedení památkové asociace na slova protistrany o zákeřnosti a agresivitě.

Zmíněná asociace snahu o zachování zbrojnice nevzdává. „Požádali jsme o pomoc úředníky Ministerstva kultury. Jsou nám ochotni poradit, co se by dalo ještě udělat,“ oznámil její viceprezident Martin J. Kadrman.

Z vyjádření zástupce Karlovarských minerálních vod právníka Martina Hanzla vyplývá, že aktivisté budou mít na pokus o záchranu ještě nějaký čas. „Bývalá zbrojnice jen překáží. Demoliční výměr platí ještě rok a půl. Teď se jím ale nezabýváme, protože dokončujeme muzeum minerálek.“