Pohled na Karlovy Vary z vyhlídky Petra Velikého.

Pohled na Karlovy Vary z vyhlídky Petra Velikého. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Šéfové lázeňských měst se v Itálii dozví, co je čeká cestou do UNESCO

  • 0
Evropské lázně, které chtějí být v první vlně zapsány na seznam světového dědictví UNESCO, čeká v listopadu zásadní jednání v italském Montecatini Terme. Zástupci Karlových Varů, Františkových a Mariánských lázní se tam podívají na takzvanou časovou osu vstupu, která rozvrhla přípravy na zápis do tří let.

"Osa stanovila časový harmonogram, z nějž vyplývá, že by v roce 2014 měla být dokumentace pro naši kandidaturu kompletní," vysvětlil karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Časová osa určuje zájemcům podmínky, které musí splnit, aby se dostali do první vlny vstupu. Připravenost jednotlivých měst bude hodnotit skupina složená z odborníků jednotlivých zemí. Lázeňská města, která na první vlnu vstupu nebudou připravena, z řetězové nominace vypadnou.

Cíle a historie UNESCO

Hlavním úkolem je usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy, kultury a prosazováním úcty k lidským právům.

UNESCO bylo založeno podepsáním Ústavy v Londýně na ustavující diplomatické konferenci 4. listopadu 1945. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států: Austrálie, Brazílie, Čína, Československo, Dánsko, Dominikánská republika, Egypt, Francie, Indie, Jižní Afrika, Kanada, Libanon, Mexiko, Norsko, Nový Zéland, Řecko, Saúdská Arábie, Spojené království, Turecko a USA.

V současné době má UNESCO 193 členů.

Zdroj: wikipedia.cz

Zatím na tom jsou nejlépe česká města, tedy tahoun celé skupiny Karlovy Vary, pak Františkovy a Mariánské lázně i Luhačovice. Z ostatních je nejdále belgické Spa.

"Aby se mohly lázně do nadnárodní nominace zapojit, musí být zapsány na oznamovacím seznamu příslušného ministerstva a jeho území se musí dostat do nejvyššího stupně ochrany. Ideální je, pokud se jedná o městskou rezervaci, v níž platí jasná pravidla," popsal náměstek primátora Jiří Klsák.

Musí se sledovat, co se na chráněném území děje

O takových podmínkách rozhodli před necelým měsícem také karlovarští radní, kteří od nového roku chystají zavedení pravidel výstavby v historickém centru. Mají zabránit jeho znehodnocení, které by vstup do světové organizace zhatilo.

"Další podmínkou je, aby města zpracovala takzvaný management plán, který umožní sledovat, co se na chráněném území děje. Pomůže zaznamenávat prohřešky a město se musí zaručit, že se o ně postará," řekl Klsák. Svůj společný zájem o UNESCO podle něj brzy potvrdí české lázně tím, že uzavřou svazek čtyř obcí.

Do nadnárodní nominace se kromě českých lázních a belgického Spa hlásí Wiesbaden, Baden Baden, italské Montecatini Terme, anglické lázně Bath a francouzské Vichy.