Senior zemřel na následky sršního bodnutí. Ilustrační snímek

Senior zemřel na následky sršního bodnutí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Senior podlehl bodnutí sršněm, nepomohla ani rychlá srdeční masáž

  • 10
Na následky bodnutí sršněm zemřel ve středu v podvečer devětašedesátiletý muž v zahrádkářské kolonii v Kynšperku nad Ohří. Nepomohla mu ani okamžitá masáž srdce, kterou mu poskytli sousedé. Následně neuspěli ani policisté a záchranáři.

"K případu akutní alergické reakce na bodnutí hmyzem vyjela posádka ze Sokolova. Mezitím už ale operátorky linky 155 instruovaly volající, jak mají správně poskytnout masáž srdce," uvedla mluvčí krajské záchranky Petra Bakurová.

Do příjezdu sanitky na místo se o záchranu zahrádkáře pokoušela po sousedech policejní hlídka, která do zahrádkářské kolonie přijela jako první.

"Muž přes snahu všech zemřel," dodala policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

"Sršni jsou obecně méně útoční, než například vosy. K útoku tak potřebují daleko silnější podnět," uvedl Aleš Bezděk z Entomologického ústavu. Stejně jako vosa ovšem může sršeň svou účinnou zbraň použít opakovaně.

"Do rány sršeň vpraví zhruba 0,16 až 0,19 miligramu jedovaté látky, jejíž hlavními složkami jsou nízkomolekulární proteiny, aminokyseliny, enzymy, histamin a acetylcholin," popsal sršní jed Bezděk.

Pro zdravého člověka je bodnutí sršněm téměř neškodné. "Samozřejmě s výjimkou alergiků, velmi malých dětí a seniorů," dodal entomolog. Naopak alergikům může k vážným komplikacím nebo i smrti stačit jediné žihadlo.