ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stroje na sníh i lepší servis. Skiareály jsou nachystané na lyžaře

  • 0
Ačkoli v Čechách začalo babí léto, provozovatelé lyžařských areálů v Karlovarském kraji už jsou připraveni na zimu a sníh. Pro lyžaře mají několik novinek a nádavkem ještě další dobrou zprávu – zdražování v letošní sezoně až na výjimky nechystají.

Do drobnějších, přesto milých úprav se v letošním roce pustili majitelé a provozovatelé lyžařských středisek v kraji. Kvůli smolné zimě nevydělali tolik, kolik by si představovali, proto někteří z nich omezili také vylepšování areálů. Nyní doufají, že nadcházející sezona bude lepší než ta minulá, a na první lyžaře jsou už nachystaní.

„Opět jsme rozšířili zasněžování, což se po minulé zimě ukázalo jako nejvhodnější investice. V tomto směru si myslím, že jsme na tom v republice nejlépe,“ řekl Jiří Lhota ze sdružení Ski Bublava.

Na Bublavě i v Perninku se postarají o snowboardisty

Lyžařské středisko od nové sezony přidá k lyžařskému servisu také servis pro snowboardy a návštěvníky čekají nové chodníky, které ocení zejména při oblevě, neboť se jim nebude lepit bláto na přezkáče.

„Ceny necháme stejné jako v minulém roce, ačkoli se držíme na hranici rentability. Jsme areál pro rodiny s dětmi a ty nemají moc na rozhazování,“ vysvětlil Jiří Lhota. Dvouhodinové lyžování tak vyjde dospělého na 250 korun, dítě od 6 do 15 let na 175 korun.

S menším zpožděním se kvůli teplé zimě dočkají novinky návštěvníci skiareálu pod nádražím v Perninku, který rovněž nebude s cenami hýbat. „Už vloni jsme tady začali dělat cestu pro snowboardisty, kterou jsme teď dokončili. Měří asi dvě stě metrů a je to taková zajížďka do lesa, kde se vyřádí díky terénním nerovnostem,“ popsal provozovatel Rudolf Holý.

Vlekaři navíc trať vysypali pilinami, aby na ní sníh lépe držel. Stejně jako vloni počítají s tím, že pod nádražím bude fungovat školička, bufet i půjčovna.

Z ekonomických důvodů se letos do velkých novinek nepustili v ašském lyžařském areálu. Vloni rozšířili nabídku lyží v půjčovně, jenže sezona byla tak krátká, že si ji lidé ani nestihli užít, stejně jako služeb lyžařské školičky.

„Preferujeme hlavně lyžařské výcviky dětí i dospělých, pro které tu máme tým instruktorů. Mám pocit, že je lyžování stále oblíbenější,“ řekl Jiří Frank z ašského skiareálu. O ceníku budou tamní vlekaři teprve jednat se zástupci městské společnosti Ašské lesy, která lyžařský areál provozuje. Jiří Frank však předpokládá, že se ceny v nadcházející sezoně nezvýší.

Potůčky sázejí na nové apartmány

Co nejlepší zázemí pro děti nebo dospělé v lyžařských kurzech chce nabídnout také skiareál v Potůčkách. Poté, co vloni rozšířil bufet, přidali k němu vlekaři ještě jedno parto. V něm vznikají apartmány.

„Letos jsme se zaměřili zejména na ubytování. Uděláme všechno pro to, aby apartmány sloužily návštěvníkům už v této sezoně. Ceny necháváme na stejné úrovni jako minulý rok,“ řekl provozovatel areálu Marek Plachý.

Jedním z lyžařských středisek, které bude v zimě zdražovat, je skiareál na Klínovci, který dokončuje novou Jáchymovskou sjezdovku. Ceny skipasů se zvednou od 7 do 10 procent. Dospělý tak za celodenní jízdenku zaplatí místo dosavadních 590 korun o šedesát víc. „Důvodem je nákladná stavba lanovky a také zvyšující se náklady na provoz,“ uvedl manažer střediska Adam Svačina.

Jáchymovskou sjezdovku bude obsluhovat čtyřsedačková lanovka krytá oranžovou bublinou, o kterou se musejí zaměstnanci daleko víc starat. „Pro představu mohu uvést, že náklady na klasickou lanovku bez bublin jsou přibližně o třetinu nižší, není ovšem tak pohodlná,“ podotkl Adam Svačina.

Vzhledem k tomu, že vícedenní skipasy platí jak pro lyžování na Klínovci, tak pro sousední Fichtelberg, museli se provozovatelé českého střediska cenou jízdenek přizpůsobit také vyššímu kurzu eura.