Voda v současné době opouští přehradu Jesenice na Chebsku přelivem.

Voda v současné době opouští přehradu Jesenice na Chebsku přelivem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Voda mizí, majitelé a pojišťovny počítají v Karlovarském kraji škody

  • 0
Především zátopové louky, sklepy a zahrady odnesly velkou vodu v Karlovarském kraji. V úterý už měla hladina řek svou kulminaci za sebou, kromě Odravy na Chebsku, kterou vyhnal na stupeň tři vyšší odtok z Jesenice. Členové povodňových komisí v regionu tak vyrazili sčítat škody, které rozvodněné toky a déšť napáchaly.

A zatím se vrátili s dobrou zprávou. Karlovarský kraj přečkal oproti středním, jižním či severním Čechám záplavy relativně bez úhony.

"Voda na Sokolovsku zatopila zahrádky v areálu Bohemia, chatovou osadu v Dasnicích a louky, které jsou k tomu v podstatě určené. Problémy kvůli dešťům byly ještě v Šabině, Libavském Údolí. Rodinné domy však vodu přečkaly," popsala Jitka Škrabalová, tajemnice povodňové komise Sokolovska.

Krizová linka

Lidé postižení velkou vodou se mohou obrátit na telefonní linku 974 834 688. Linka je určena zejména pro občany postižené povodněmi a jejich blízké, ale slouží také profesionálům (lékaři, zástupci obcí, pedagogové, psychologové, záchranáři), kteří zde mohou zjistit důležité informace.

Stejně tomu bylo také na Chebsku, kde voda zatopila hlavně louky, a to i v areálu Krajinky. Podle Tomáše Ivaniče z chebské radnice jsou však škody minimální.

Voda, která se prohnala Karlovými Vary, zase podle člena místní povodňové komise Jana Kopála zdaleka nedosáhla tam, kam v roce 2011. "Tehdy byla hladina toků o 60 centimetrů výš," uvedl. I v krajském městě tak záplavy odskákaly hlavně zahrádky a některé sklepy.

Deště tentokrát o něco víc potrápily vedení ostrovské radnice, která společně s Jáchymovem staví cyklostezku u bývalé vlakové trati. "Kvůli podmáčenému svahu na ni spadl strom a poškodil ji. Přesnou škodu budeme teprve zjišťovat, nicméně odhaduji, že bude v řádech desítek tisíc korun," vyčíslil místostarosta Ostrova Milan Matějka.

Na sčítání škod se chystá také vedení Karlovarského kraje. Podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové zatím nelze říct, co všechno voda poškodila. "Vše budeme postupně vyčíslovat, škody mohou být na silnicích nebo třeba cyklostezkách," řekla.

Škody už začínají řešit pojišťovny

Sčítat škody začínají v Karlovarském kraji i pojišťovny, na které se po záplavách obracejí první klienti. Například Česká pojišťovna evidovala jedenáct nahlášených událostí, z toho polovinu na Chebsku.

Podle mluvčího Jana Marka jde o události v řádu desítek tisíc. Nepříliš vysoké škody napáchala voda v Karlovarském kraji také z pohledu pojišťovny Kooperativa.

"Prozatím zde máme jen několik vytopených sklepů a poškozených zahrad. Škody jsou v okrese Cheb a v okrese Karlovy Vary," uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Oproti tomu pojišťovna Allianz podle mluvčího Václava Bálka zaznamenala v kraji 28 událostí za 15 milionů korun.