Tlačítka nouze má zatím sedm karlovarských škol. Na snímku Jan Poula, ředitel...

Tlačítka nouze má zatím sedm karlovarských škol. Na snímku Jan Poula, ředitel ZŠ Poštovní. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Tlačítka nouze a školení proti násilníkům. Školy budou bezpečnější

  • 1
Základní školy v Karlových Varech budou ještě lépe zajištěné proti nevítaným návštěvníkům. Další budovy totiž získají „tlačítka nouze“, pedagogy čeká i praktické školení.

Na posílení bezpečnosti ve školách vydá karlovarská radnice 40 tisíc korun. Za tyto prostředky městská policie jednak vybaví dvě další školní budovy takzvanými tlačítky nouze, pro pedagogy ale také uspořádá školení zaměřené na to, jak se chovat k agresivnímu návštěvníkovi.

„Tyto prostředky z rozpočtu uvolníme na základě doporučení, která vzešla z komise protidrogové prevence, prevence kriminality a bezpečnosti,“ uvedl primátor Karlových Varů Petr Kulhánek.

„Zatím jsme žádné problémy podobného typu nezaznamenali, ale to neznamená, že nemohou přijít. A je dobré být na ně připravený,“ vysvětlil, proč město vyplatí strážníkům 40 tisíc korun.

Zatím poslední škola, která o zřízení takzvaného tlačítka nouze požádala, je ZŠ Truhlářská.

„Ta má ale dvě budovy, takže budeme instalovat dvě tlačítka,“ upřesnil Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie.

Škola v Truhlářské je sedmou, která tímto zařízením disponuje. Tlačítek nouze ale technici městské policie nainstalovali hned deset právě kvůli tomu, že některé školy mají více budov.

Využití „nouzových knoflíků“ v praxi zatím nebylo nutné. Ale pro ředitele škol jsou jistotou, že se ve vypjaté situaci okamžitě dovolají pomoci.

„Jakmile totiž zazní na pultu centralizované ochrany alarm, okamžitě vyjíždí hlídka,“ vysvětlil Vlasák. „Teprve později, pokud je na to prostor, může ředitel zavolat na tísňovou linku a poskytnout doplňující informace. Ale není to nutné,“ doplnil.

Na myšlenku uspořádat pro pedagogy kurzy zaměřené na zvládání situace s agresivním návštěvníkem školy přivedli městské policisty sami učitelé. Zajímali se totiž o to, zda existuje nějaká metodika, jak se v podobných situacích zachovat. „Než si číst nějaká lejstra, je lepší zažít to takříkajíc na vlastní kůži,“ konstatoval Vlasák.

Tomu také odpovídá koncepce kurzů. Nebudou to totiž nudné přednášky, ale řešení modelových situací.

„Na škole, která o podobný kurz projeví zájem, nasimulujeme vyhrocenou situaci, kterou pak budou pedagogové za pomoci zkušeného lektora řešit. A zároveň se v praxi seznámí s tím, jak vypadá zásah hlídky PCO při pacifikaci agresivního člověka,“ nastínil podobu kurzů velitel karlovarské městské policie.