VIDEO: Přejeté nohy a otlačené zadky. Dav bojoval o zlevněné banány

  • 586
Davové šílenství zachvátilo prodejnu Kaufland v Karlových Varech. Kvůli slevové akci se stovky lidí v noci na středu tlačily ve snaze ukořistit například pomeranče za devět korun. Přitom si je v pohodě mohli koupit i druhý den ráno.

Neuvěřitelně nízké ceny za všechno ovoce, zeleninu a vepřové i hovězí maso a další jídlo přilákaly v úterý večer před karlovarský Kaufland na tři stovky lidí. I když takzvaná Modrá noc začínala od 22 hodin, někteří koupěchtiví zákazníci ukořistili první nákupní vozíky již v půl deváté. Do otevření marketu na sebe najížděli vozíky.

„Vždycky jsem si říkal, že něco podobného se může stát jen při Černém pátku v USA. Přitom jsou lidé schopni ušlapat se i u nás. Takovou reality show nedávají ani v televizi,“ podivoval se senior Jaroslav z Karlových Varů.

Pojďte si to vyměnit, zlobila se ochranka

V karlovarské „reality show“ měli všichni předem rozdělené úlohy. Účinkovali bojovníci, recesisté, „oběti“ domácího násilí, překupníci a velící důstojníci - generálové. Ti signalizovali pokyny svým pěšákům z bezpečnostní agentury.

Z řad recesistů přišli karlovarští mladíci Milan a Tomáš. Na rozdíl od jiných lidí měli místo objemných nákupních tašek a batohů jen mobily. Natáčeli si na ně video doplněné slovními hláškami. O vše se podělí s kamarády na sociálních sítích.

„Je to zajímavá akce. Před Kauflandem je více lidí než před hotelem Thermal, kde při mezinárodním filmovém festivalu čekají davy, až se po červeném koberci projdou světové hvězdy,“ uvedli mladíci s mírnou nadsázkou.

Čím blíže se koupěchtivci protlačili ke vchodu do Kauflandu, tím větší panovalo napětí. V první frontové linii stáli lidé s nákupním vozíky v jedné přímce jako na startovní čáře. Na běh mezi nákupními regály pouštěli členové bezpečnostní agentury. A pěkně to od bojovníků schytali.

„Tak si to s námi pojďte vyměnit!“ volali pracovníci ochranky na lidi, kteří se s vozíky přes lidský štít nestačili protlačit. Tuto snahu komentovali lidé výkřiky typu „už se zase perou“. Také si stěžovali, že jim někdo přejel nohu. Jedna žena si posteskla, že má od vozíku otlačený zadek.

A komu tím, prospějete? volal recesista

Do toho nějaký recesista zvolal hlasem Miroslava Donutila populární hlášku z filmu Pelíšky: „A komu tím prospějete, co? Druhé straně?“ Další recesista do vřavy hulákal: „Fronta na banány, fronta na banány!“

Kdo se dostal přes startovní čáru Kauflandu, ten měl vyhráno. Stačilo, aby jeden ze tří velících důstojníků bezpečnostní agentury dal uvnitř marketu přes skleněné dveře signál svým pěšákům. Ti pokaždé propustili várku nakupujících. Někteří museli čekat i do půlnoci.

Nakupte si banány za akční cenu. Nabídku najdete na AkcniCeny.cz

V nákupním „ráji“ byl největší zájem o pomeranče za 8,90, banány za 14,90 a čtvrtkilové balení jahod za 10,90 korun. Trhákem bylo 10 kilo brambor za 22 korun. Kupcům ani nevadilo, že jsou některé brambory nahnilé. Každý z vietnamských obchodníků-překupníků zaplnil zlevněným máslem, jahodami, kávou a jiným zbožím nejméně dva vozíky. Jeden tlačil a druhý táhl. Potraviny, které se do vozíku nevešly, nosili Vietnamci z regálů přímo k pokladně.

Jedna žena si koupila kilo cukru, který zlevnil ze 17,90 na 10,50. Považovala se za „oběť“ domácího násilí. „To je očistec a masakr. Pro cukr mě donutila jít babička. Už mne tady nikdo při žádné Modré noci neuvidí,“ ulevila si schvácená žena.

Jako když neandrtálci lovili muflony, říká psychiatr

Dezider Pastor přišel nakupovat krátce před půlnocí. I tak si musel vystát před vchodem frontu. „Já tušil, že v tom bude háček,“ řekl poté, co si na letáku podrobě prostudoval podmínky Modré noci. Velkými písmeny bylo napsáno, že sleva platí od 22 do 03 hodin. Drobnými písmeny se krčilo zasunuté upozornění, že sleva platí až do pátku 20. února.

„Zboží máme stále požehnaně,“ řekla ve středu ráno reportérovi MF DNES pracovnice infocentra v karlovarském Kauflandu.

Psychiatra Karla Moravce z Karlových Varů chování frontových bojovníků nepřekvapilo. „Je to v podstatně stejné jako u neandrtálců. Když viděli běžící stádo muflonů, tak měli potřebu je ulovit, aniž věděli, co s masem budou dělat,“ vysvětlil psychiatr. Vše je podle něj atavismus, návrat zapomenutých způsobů chování dávných lovců.