Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kdo schválně hodí sníh na silnici, může jít i do vězení

  • 17
Sníh, který už zase zasypává ulice krušnohorských měst, může řadě lidí způsobit nečekané potíže. Pokud totiž odhazují závěje od svých domů a ze svých chodníků na ulici, porušují tím zákon. Stane-li se pak na sněhu třeba nehoda, čeká je trestní stíhání.

Muž s lopatou před svým domem nabírá na chodníku sníh. Hází ho na silnici, kde umělou závěj s námahou drtí kola projíždějících aut. Situace, na kterou si mnozí motoristé v Krušných horách stále nemohou zvyknout a zlobí je. Přitom třeba bezohledným domkářům z Jáchymova, pokud někomu způsobí potíže, hrozí postih.

„Pokud se na silnici stane nehoda kvůli sněhu, odpovědnost za ni nese ten, kdo ho tam úmyslně naházel či nahrnul. Při nehodě, u které dojde ke zranění, takovému člověku hrozí trestní stíhání pro ublížení na zdraví se sazbou až tří let vězení. Jeho povinností je také uhradit škodu,“ řekla mluvčí karlovarských policistů Kateřina Krejčí.

„Sníh je totiž překážkou v silničním provozu. A podle zákona o provozu na pozemních komunikacích ten, kdo překážku způsobil, ji musí neprodleně odstranit. Pokud tak neučiní, odstraní ji na vlastní náklady vlastník komunikace. Původci překážky pak hrozí pouta do dvou tisíc korun,“ poznamenala Krejčí.

Muži zákona případy, kdy lidé úmyslně hrnou sníh na vozovku, neevidují. „Řidiči totiž nevolají a nestěžují si,“ vysvětluje Krejčí. To, že se motoristé neozývají, ovšem neznamená, že se podobné věci nedějí. Jiří Lain z Abertam má se sněhem nahrnutým na silnici své zkušenosti. „Setkal jsem se s tím mnohokrát,“ potvrzuje nebezpečný zlozvyk.

Sněhové pasti čekají na řidiče v horských městech

Terén v okolí svého bydliště má v tomto ohledu zmapovaný dobře. V Abertamech je to podle jeho zkušeností na třech místech, další sněhové pasti pak čekají v Perninku, jedna pak v Horní Blatné. „Prostě všude tam, kde je před domy málo místa, hrnou jejich majitelé sníh do vozovky. Ještě že je ho v posledních letech tak málo,“ doplnil.

Do větších problémů se kvůli sněhu na silnici nedostal. To spíš člověk, který ho tam hrnul. „Jednou jsem chtěl dát pánovi v Perninku pár facek,“ přiznal Lain.

Jsou ale motoristé, kteří se kvůli nahrnutému sněhu dostanou do obrovských potíží, které mohou vyústit v dopravní nehodu. V takovém případě už původce překážky s dvoutisícovou pokutou nevyvázne.

Miloslava Novotného v Jáchymově překvapili vietnamští obchodníci, kteří si odklízeli sníh před svými kamennými obchody.

„Nejde o to, že by jím zaneřádili silnici, jde o to, že jej po ní hrnou až na druhou stranu! Fakt, že se Vietnamci s lopatou v ruce pouštějí přes frekventovaný mezinárodní tah, je zarážející. Hlavně za šera. Jednou jsem se takovému obchodníkovi tak tak vyhnul,“ nastínil další aspekt tohoto problému motorista.

Problémy se stánkaři potvrdil i Josef Bulka, dispečer zimní údržby. Zvláště vzpomenul na obchodníka, který měl svůj stánek na Abertamské křižovatce.

„Stále hrnul sníh přímo doprostřed silnice. Až jsem na něj musel osobně vyrukovat. Pak dal pokoj a dnes už myslím stánek provozuje někdo jiný,“ konstatoval Bulka.

Problémy jsou v místech, kde není sníh kam ukládat. Typickým příkladem je silnice u kostela v Jáchymově. „Tam si lidé doslova a do písmene přehazují sníh ze strany na stranu,“ posteskl si Bulka.

„Řidič pluhu si těžko vybere, kam sníh nahrne. Ale člověk, který jej odhazuje od garáže, si většinou může rozmyslet, zda jej hodí na silnici, nebo mimo ni,“ dodal dispečer zimní údržby.

„Ono se to časem rozjezdí,“ říkají si lidé, kteří sníh do silnice nahrnou. Ale než se to rozjezdí, může se stát neštěstí. „Je to stejná situace, jako při tvorbě sněhových jazyků,“ přirovnal sníh nahrnutý do silnice člověkem k dílu přírody Václav Ircing, pracovník BESIPu pro západ Čech.

„Akutně hrozí nebezpečí smyku. Ale je nutné si uvědomit, že ve sněhu se rovněž výrazně prodlužuje brzdná dráha auta. Oproti suchu až pětkrát, v případě ledové vrstvy i desetkrát,“ upozornil na skrytá úskalí Ircing.