Karlovarský Stalin je uskladněný v areálu Lázeňských lesů v Březové.

Karlovarský Stalin je uskladněný v areálu Lázeňských lesů v Březové. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pískovcového Stalina z Karlových Varů chtějí ukazovat v Ležnici

  • 3
Sbírka komunistických vůdců v areálu Lázeňských lesů v Březové u Karlových Varů bude na čas o jednu sochu chudší. Manželé Soukupovi z Ležnice u Horního Slavkova požádali město, zda by si mohli vypůjčit pískovcového Josefa Vissarionoviče Stalina s pionýrem.

 V Ležnici totiž chystají Interaktivní expozici ze života našich předků. Návštěvníkům se otevře v prosinci.

„Projevili jsme zájem také o Lenina a Gottwalda, zatím vyšel pouze Stalin. Zřizujeme u nás skanzen a jeho součástí budou i venkovní dekorace,“ uvedl Jan Soukup.

Stalinova socha podle něj bude vhodným doplňkem už proto, že na Slavkovsku bývala v minulosti i řada dolů či lágrů. Manželé Soukupovi museli nejprve vyřešit autorská práva, která po tvůrcově smrti vlastní dcera. Počítají s tím, že instalace nebude úplně snadná.

„Socha je rozebraná na dva nebo tři kusy. Jde o takový monument, že nešel vytesat z jednoho kamene,“ uvedl primátorův náměstek Jiří Klsák.

Vzhledem ke svému věku si na sochu v Karlových Varech nepamatuje. S největší pravděpodobností se však podle něj nacházela na dnešním náměstí Milady Horákové, tedy karlovarském „Staliňáku“. Po odhalení kultu osobnosti však musela pryč.

Kromě Stalinovy, Gottwaldovy a Leninovy sochy patří městu také bronzový pomník nadživotní velikosti Jurije Gagarina, který v socialistických dobách krášlil prostranství před Vřídelní kolonádou. Po pádu režimu se od ní přestěhoval ke karlovarskému mezinárodnímu letišti, a tak místo lázeňských hostů v centru města zdraví pasažéry, kteří do krajského města přilétají zatím výhradně z Východu.

Jiří Klsák předpokládá, že jeho pobyt řeší podobná výpůjčka, jako v případě Stalinovy sochy. Město si chce sbírku komunistických velikánů nechat i dál ve svém majetku.

„Karlovy Vary se jich rozhodně nehodlají zbavovat. Máme k nim přístup takový, že jsou součástí historie a jejich likvidace by byla špatnou věcí. Pokud si o ně někdo požádá, tak mu je rádi zapůjčíme,“ řekl náměstek s tím, že do skanzenu v Ležnici se vyrazí rád podívat.