Počítačovým pirátům se v Karlovarském kraji podle analýzy daří. (Ilustrační foto)

Počítačovým pirátům se v Karlovarském kraji podle analýzy daří. (Ilustrační foto) | foto: iDNES,cz

V počítačových vodách západu Čech řádí nejvíce pirátů, kradou software

  • 2
Západočeši patří do skupiny obyvatel, kteří nejvíce kradou software. Vyplývá to z analýzy nelegálního softwaru, kterou zpracovala společnost truconneXion. V žebříčku, který mapuje největší výskyt pirátsky získaných programů, je Karlovarský kraj na druhém nejhorším místě ze 14 regionů.

Podle odborníků za to mohou kromě jiného i nízké platy či neúcta k duševnímu vlastnictví. Počítačovým pirátům se mimořádně daří také v Plzeňském kraji i na severu Čech.

„Nejhorší situace je v Karlovarském a v Ústeckém kraji, který se propadl na poslední místo. Společně s Olomouckým krajem se v těchto krajích užívá ve firmách nejvíce pirátského softwaru,“ sdělil Martin Hnízdil, manažer technologické společnosti truconneXion. Její lidé v ČR analyzují komerční a veřejný sektor od roku 2002.

Plzeňský kraj na tom ve statistice není o mnoho lépe - z loňského pátého místa klesl v celorepublikovém žebříčku na osmé. „Boj proti softwarovému pirátství ve firmách v České republice zaznamenal jen mírné zlepšení. Na vině jsou kraje, kde se počítačovým pirátům stále mimořádně daří,“ řekl i na adresu Západočechů Martin Hnízdil.

Lidé chtějí hlavně ušetřit

Problematiku sleduje i karlovarský lékař Pavel Bouška, který je autorem řady úspěšných softwarových aplikací pro radiodiagnostiku. Svého času vyučoval programování na devítiletce.

„Je historicky doloženo, že Karlovarský kraj patří mezi nejchudší z hlediska průměrných platů. Relativně nízká je ve srovnáním s ostatními oblastmi i průmyslová produkce a zisky firem. Spousta lidí tak hledá možnost, jak ušetřit, a stahuje nelegální software třeba z internetu. Chudoba vede k tomu, že se chce člověk vyrovnat společnosti, která je bohatší, a tak krade duševní vlastnictví - programy, filmy a hudbu,“ konstatoval lékař.

Vůbec jej nepřekvapilo, že v kraji tolik kvete počítačové pirátství. Je za ním i nízká vzdělanost obyvatel regionu a s tím související neúcta k duševnímu vlastnictví.

Pavel Bouška vidí recept na omezení pirátství mimo jiné ve zlevnění softwaru po určité období, aby si jej mohli všichni koupit a legalizovat. Za vysokou mírou pirátství v některých krajích stojí podle analýzy právě neukázněnost zaměstnanců v kombinaci s nedbalostí majitelů firem.

V 65 procentech případů jde o instalaci více kopií softwaru, než povoluje licence, anebo jiný nesoulad s licenčními podmínkami. Statistika dále ukazuje, že 20 procent neukázněných zaměstnanců si instaluje svoje privátní programy bez vědomí zaměstnavatele.

Výrobci softwaru přicházejí o miliardy

V Česku se podle poslední analýzy protipirátské organizace BSA užívá nelegálně 34 procent počítačových programů a roční ztráta výrobců softwaru tak činí 3,6 miliardy korun.

„Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem v Česku jsou operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry,“ říká Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA The Software Alliance.

Z dlouhodobého sledování společnosti BSA vyplývá, že softwarové pirátství se nejčastěji odehrává ve firmách malé až střední velikosti, které využívají deset až sto počítačů.