Dluhopisy se vedení Sokolova zdály před lety jako výhodný byznys. Teď s nimi město má jen problémy.

Dluhopisy se vedení Sokolova zdály před lety jako výhodný byznys. Teď s nimi město má jen problémy. | foto: MF DNES

Sokolov má milion v dluhopisech krachující firmy, vrátí se mu zlomek

  • 1
Potíže s cennými papíry, které před lety riskantně nakoupila sokolovská radnice, neberou konce. Město má uloženo 944 tisíc korun v dluhopisech firmy Borsay. Peníze za ně Sokolov ještě nedostal. Společnost je těsně před úpadkem.

Soud s firmou Borsay zahájil insolvenční řízení, protože dalším nejméně deseti přihlášeným věřitelům dluží (také za dluhopisy) celkem 9,6 milionu korun. Zřejmě se ozvou další věřitelé (více čtěte zde).

Sokolovští zastupitelé ve čtvrtek rozhodli, že městskou pohledávku 944 tisíc korun (900 tisíc jistina plus 44 tisíc úroky) do tohoto řízení přihlásí. To ale znamená, že Sokolov o velkou část vkladu přijde.

Zpět město dostane pravděpodobně už pouze zlomek toho, co do dluhopisů společnosti Borsay kdysi vložilo. Obvykle to tak bývá. Záleží na hodnotě majetku, který firma ještě vlastní. Insolvenční správce se po svém jmenování bude snažit majetek zmapovat a prodat, aby věřitele uspokojil. Právní zástupce firmy Borsay Milan Kučeřík uznal, že společnost je u konce s dechem.

"Splňuje podmínky úpadku a nebrání se rozhodnutí o zjištění úpadku soudem," cituje Kučeříka v protokolu Krajský soud v Českých Budějovicích. Majitelem firmy Borsay je Birgo Limited sídlící v Anglii.

Sokolov si nemůže dovolit parkoviště či stěhování knihovny

Zajímavé je, že s příjmem z dluhopisů radnice nepočítala už v předstihu, když sestavovala rozpočet na letošní rok. Politici předem odhadovali, že peníze Sokolovu nepřijdou. Město si kvůli omezeným finančním zdrojům nemůže dovolit stavět třeba záchytné parkoviště na sídlišti Michal nebo stěhovat knihovnu do vhodnějších prostor.

Dluhopisy pro Sokolov od roku 2001 vybírala a nakoupila makléřská firma Key Investments. Ta se také dostala do velkých problémů a loni skončila v konkursu. Podle starosty Berky se dluhopisy v roce 2001 považovaly za bezpečný a výnosný produkt.

Borsay není jediným ani největším dluhopisovým průšvihem města. Před měsícem mělo dostat zpět 28 milionů za cenné papíry firmy Via Chem Group. Nedostalo je. Sokolov proto zkouší pohledávku nabídnout a prodat ji alespoň za polovinu ceny (více čtěte zde).

Město má zájemce o další dluhopisy

Starosta Berka se před pár dny sešel s vedením belgické firmy Taliatella, která je největším věřitelem Via Chemu (má v dluhopisech uloženo 320 milionů korun). "Firma preferuje výměnu dluhopisů za nové se splatností v roce 2018," řekl Berka. Taliatella také Sokolovu nabídla, že dluhopisy od města odkoupí. O ceně se ale zatím nemluvilo.

Zástupci Via Chem Group na čtvrtečním jednání s věřiteli požádali o předinsolvenční moratorium. Souhlasilo víc než 50 procent věřitelů hlavně díky tomu největšímu - firmě Taliatella. Dá se očekávat, že Via Chem bude přesto čelit individuálním insolvenčním návrhům.

Místostarosta Karel Jakobec viní firmu Key Investments, která pro Sokolov dluhopisy kupovala. Město se připojilo k trestnímu oznámení na Key Investments.

"V roce 2008 jsme se začali obávat, jestli naše strategie není příliš riskantní. A uložili jsme této společnosti, aby přešla ze střední do nízké míry rizika a do likvidních papírů. Udělala ale pravý opak. Nakoupila dluhopisy, které nebyly veřejně obchodovatelné," zmínil Jakobec.

Občan Štefan Kanaloš ve čtvrtek na zasedání zastupitelstva vyzýval vedení města, aby přijalo odpovědnost za chyby, protože nekontrolovalo, jaké dluhopisy makléřská firma pořizuje.

"Kdyby Key Investments koupila dluhopisy třeba nějakého kmene v Amazonii, tak by vám to bylo jedno," řekl Kanaloš. Politici se hájí, že celkově na obchodování s cennými papíry Sokolov vydělal 15 milionů korun.