Až dvacet radarů nechá sokolovská radnice rozmístit na rizikových místech, především u škol. (Ilustrační snímek)

Až dvacet radarů nechá sokolovská radnice rozmístit na rizikových místech, především u škol. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Sokolov chystá past na rychlé řidiče. Pronajme si až dvacet radarů

  • 37
Trestu za příliš rychlou jízdu v ulicích Sokolova už řidiči neujdou. Město se jako první v kraji rozhodlo, že si pronajme až dvacet stacionárních radarů. Ty nechá rozmístit na rizikových místech, především u škol.

Přístroje zaznamenají přestupky automaticky a stejně tak je automaticky dostanou na stůl úředníci k vyřízení a k udělení pokuty.

Zastupitelé dali městské policii souhlas, aby vypsala výběrové řízení na firmu, od které si techniku pronajme. Systém by mohl začít fungovat od příštího roku s tím, že firma dostane až 70 procent z vybraných pokut a zároveň bude refundovat mzdu úředníků, které vyřizování většího počtu pokut zaměstná.

"Od radarů očekáváme hlavně preventivní účinky. Řidiči nejsou hloupí, dají si pozor, a tím zajistíme bezpečnost našich dětí. Jen blázen pojede rychle tam, kde ví, že ho vyfotí radar," řekl velitel městské policie Petr Kubis.

Zadávací dokumentace k výběrovému řízení počítá sice až s 20 měřícími body, ale reálně v Sokolově vzniknou pouze čtyři. A to u škol v ulicích Sokolovská, Rokycanova, Závodu míru a Jednoty. Jedno zařízení zachytí šoféry, kteří projedou křižovatkou u soudu na červenou.

Město nebude stát pronájem radarů nic

"Pronájem nebude pro město představovat žádné finanční náklady, i kdyby radary nezachytily žádné přestupky. To, co zaplatíme za pronájem, firma městu vrátí refundací mzdy jednoho úředníka," uvedl sokolovský radní pro bezpečnost Jan Kropáček.

Sokolov chce automatické měření rychlosti nabídnout také okolním městům a obcím. Kropáček neočekává, že výběr pokut přinese do pokladny města horentní sumy.

Spíše panují obavy, aby se firmy do výběrového řízení přihlásily. To by znamenalo, že i pro ně je záměr města finančně zajímavý a aspoň mírně výdělečný.

Dopravní policie už Sokolovu odsouhlasila umístění radarů. Pokuta by hrozila za rychlost 61 kilometrů za hodinu a vyšší. "Město Turnov má podobný systém už asi šest let a osvědčil se," zjistil Kropáček (více o zkušenostech v Turnově čtěte zde).

Radary, které jen ukazují rychlost projíždějícího auta, nemají podle velitele strážníků Kubise význam. Řidiči vědí, že jim nic nehrozí. Navíc pořizovací cena jednoho ukazatele se pohybuje od 50 tisíc korun výš.