Vedoucí lékař iktového centra sokolovské nemocnice Aleš Novák ukazuje jedno z...

Vedoucí lékař iktového centra sokolovské nemocnice Aleš Novák ukazuje jedno z lůžek pro pacienty s mozkovou příhodou. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Sokolov zmodernizoval centrum léčby mrtvice, pacienty přivítá v září

  • 0
Sokolovská nemocnice otevírá modernější a rozšířené iktové centrum pro léčbu mozkové mrtvice. První pacienty z celého kraje tým lékařů a sester po přestěhování začne vyšetřovat a léčit začátkem září.

Kapacita iktové jednotky se díky novým prostorám zvýšila ze šesti na deset lůžek. Už by se nemělo stát, že lidé s cévní mozkovou příhodou skončí na jiném oddělení, když si zaslouží speciální neurologickou péči. Boxy, v nichž se budou zotavovat, jsou vybaveny nejnovější technikou.

"Upřednostňujeme komplexní péči a ta je teď úplná. Od akutní fáze přes diagnostiku, léčbu až po rehabilitaci. Nově budeme schopni přijímat i pacienty ve vážném stavu závislé na přístrojové podpoře dýchání," jmenoval výhody vedoucí lékař iktového centra Aleš Novák.

Iktové centrum v Sokolově patří do sítě těchto pracovišť v celém Česku od ledna 2011. Ročně ošetří 500 až 550 lidí s mozkovou mrtvicí. Statistiky uvádějí, že při léčbě na speciálních odděleních klesá úmrtnost na tuto civilizační chorobu o 18 procent. A o 30 procent klesá celkově úmrtnost a postižení pacienta.

Počet mozkových infarktů je alarmující

Mozková mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí v zemi. Až třetina pacientů umírá do tří měsíců a další třetina zůstává trvale invalidní. Počet 350 mozkových infarktů na 100 tisíc obyvatel v Česku považují odborníci za alarmující. V západní Evropě je číslo poloviční.

Pod iktové centrum spadá jednotka intenzivní péče, neurologické a rehabilitační oddělení, ambulance. O nemocné se stará tým složený z neurologa, internisty, radiologa, rehabilitačního lékaře a fyzioterapeuta. K dispozici mají kompletní zázemí včetně zákrokového sálu, vyšetřovacích přístrojů (počítačový tomograf, magnetická rezonance), laboratoří.

Monitory sledují všechny pacienty na oddělení

Lékaři uloží pacienty do boxů na moderní polohovatelná lůžka s matracemi proti proleženinám. Ke každému patří infúzní pumpy, dávkovače a také monitory pro sledování základních životních funkcí.

Lůžko umí pacienta i zvážit a podle toho se dávkuje trombolytický lék rozpouštějící krevní sraženinu v mozku. Personál má díky informacím z monitorů celkový přehled o všech deseti pacientech na oddělení.

Rekonstrukce stála dvacet milionů korun a platil ji kraj. Dalších 15 milionů korun na nové přístroje poskytlo ministerstvo zdravotnictví. Sokolovské centrum slouží i pro pacienty z Chebska, Ašska a Mariánskolázeňska. Druhé takové pracuje v Karlových Varech.

"Ve spolupráci se záchrannou službou se daří ošetřit pacienty a následky tohoto závažného onemocnění minimalizovat," řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák.

Lidé s příznaky mozkové mrtvice (povislý koutek úst, porucha řeči) by měli okamžitě mířit do iktového centra. Jestliže dorazí do čtyř a půl hodiny od vzniku příznaků, mají velkou šanci, že jim lékař podá látku k rozpuštění krevní sraženiny v cévě (trombolýza) a oni se uzdraví zcela a bez následků.

"Velmi záleží na tom, jak rychle se k nám pacient dostane," apeluje vedoucí lékař Aleš Novák. Pokud třeba až dvanáct hodin po vzniku mrtvice, už toho lékaři mnoho nezmůžou.

"Ani intenzivní péče nesvede nic jiného, než že se postará o ostatní životní funkce, a pokud možno probudí zbývající mozkové buňky. Ty, které už propadly mozkovému infarktu, nejsme schopni zachránit," dodal Aleš Novák.