Jáchymovská Štola č. 1

Jáchymovská Štola č. 1 | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jáchymovská Štola č.1 připomene, jak komunisté zacházeli s lidmi

  • 5
Sokolovské muzeum se na jaře pustí do úprav známé Štoly č. 1 v Jáchymově. Lidem chce mimo jiné připomenout nechvalně proslulá 50. léta, kdy u města političtí vězni těžili uran. Ačkoli návštěvníků každým rokem přibývá, doposud jim i tamním průvodcům sloužilo pouze provizorní zázemí.

Sokolovské muzeum jako provozovatel štoly získalo na úpravy hornické památky více než šestnáctimilionovou dotaci a kromě stavby nového zázemí počítá i s dalšími změnami.

„První věcí je vybudování vstupní budovy štoly, která bude koncipovaná jako lágrový domek. Samozřejmě tam budou takové prvky, jako je krytá terasa či pokladna, ale součástí bude i místnost, v níž bychom chtěli lidem připomenout 50. léta, kdy se v Jáchymově těžil uran,“ uvedl Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov.

Projekt počítá také s oplocením areálu štoly, přičemž v jeho zadní části vzniknou strážní věže a koridory z 50. let. Muzeum chce kromě toho investovat také do areálu dolu Svornost, který čeká vyčištění. Péče je věnována základům jednoho z tamních lágrových domků.

V oblasti vyroste symbolická brána, rovněž přibude strážní věž a kousek od Svornosti muzeum opraví portál štoly Vysoká jedle.

„Součástí budou také úpravy Mathausenského schodiště, kudy chodili vězni z dolu Svornost. V devadesátých letech tam vznikla jejich replika, jenomže zchátrala. Podobných věcí je tam víc. Ty už jsou v takovém stavu, že je nemůžeme opravit, ale rovnou vybudovat znovu podle dobových materiálů z 50. let. Vše jsme konzultovali s Konfederací politických vězňů,“ uvedl Michael Rund.

Muzeum v současné době uzavřelo smlouvu s firmou, která se do úprav pustí. Ředitel počítá s tím, že by mohla začít v březnu a koncem září může být hotova. „Budeme se snažit, abychom co nejméně omezili provoz. V provizorních podmínkách jsme tam byli dlouho, takže to ještě pár měsíců přežijeme,“ podotkl.

Vylepšení štoly bude stát téměř 19 milionů korun, přičemž většinu zaplatí dotace z Regionálního operačního programu Severozápad. Zatímco v roce 2013 navštívilo nejznámější jáchymovskou štolu 6 200 lidí, o rok později jich bylo o dvě tisícovky více. Je to tím, že muzeum ve spolupráci s krajem začalo organizovat návštěvy pro školy, které nabídky rády využily.

„Jistě k tomu přispívá i oživení, které Krušnohoří zažívá. Jsou tady skiareály na Klínovci a na Plešivci a myslím, že můžeme očekávat, že turistů ještě přibude poté, co hornické památky vstoupí do UNESCO,“ uvedl.

Muzeum poté plánuje, že zpřístupní další část podzemí, v němž těžili v 16. století horníci stříbro. Zatím do těchto prostor mohou zájemci pouze nahlížet.

Pomoci historii Jáchymova se rozhodli i členové Iniciativy Političtí vězni.cz, kteří uspořádali sbírku na obnovu jáchymovské naučné stezky. „Rádi bychom pomohli tomu, aby na Jáchymovsku jednou vznikl důstojný památník otrockých prací,“ vysvětlili. Než se jim to podaří, chtějí aktualizovat a přeložit texty na zhruba dvaceti odolnějších informačních tabulích, protože ty původní už jsou v dezolátním stavu.

Symbolické předání stezky plánují začátkem letošního léta, kdy se chystají uspořádat v Jáchymově koncert kapely The Tap Tap.