Dokumentátorka sokolovského muzea Světlana Kuncová s briliantovou broží, která...

Dokumentátorka sokolovského muzea Světlana Kuncová s briliantovou broží, která je spolu s dalšími šperky součástí sokolovského pokladu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Muzeum po letech vystaví sokolovský poklad. Šperky našli ve výkopu

  • 2
Po dlouhých třinácti letech veřejnost opět uvidí, jak vypadá pravý sokolovský poklad. Bohatě zdobené zlaté šperky mnohamilionové hodnoty vystaví místní muzeum na zámku od soboty a jen na týden při příležitosti oslav 700. výročí udělení městských privilegií Sokolovu.

Do kolekce patří třeba zlaté hodinky s řetízkem, brože s brilianty, perlové náhrdelníky, náramky. "Nejkrásnější je asi čelenka. Šperky byly v dezolátním stavu. Prošly velmi náročným čištěním, chybějící části restaurátor doplnil," řekla historička ze sokolovského muzea Romana Beranová Vaicová.

Klenoty zdobené drahými kameny vydoloval ze země v dubnu 1994 bagrista při stavebních úpravách na dvoře dnešního ředitelství muzea. Tomuto domu z 2. poloviny 18. století se říká myslivna, kdysi sloužil jako sídlo správy lesů nosticovského panství.

Balíček ve výkopu našla pracovnice historického oddělení muzea. Odborníci se nestačili divit, když špinavou modrou fólii rozbalili. Šperky pocházejí ze 2. poloviny 19. a z počátku 20. století a zřejmě už se nikdy nepodaří se stoprocentní jistotou zjistit, komu patřily a kdo a proč je schoval.

"Na jedněch hodinkách je erb rodiny Cappyů, kteří měli vztah k Nosticům. Šperky tak možná mohly patřit rodině Nosticů," míní ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

Výstava pokladu se uskuteční za přísných bezpečnostních opatření. Vitríny bude nepřetržitě hlídat také strážník městské policie. Do budoucna chce vedení muzea vystavit poklad nastálo.

Muzeum ukáže i zámecké místnosti

Kromě pokladu muzeum v sobotu poprvé ukáže také novou miniexpozici Nosticovských zámeckých místností. Ty donedávna sloužily jako depozitář. "Vyjdeme vstříc lidem, kteří rádi uvidí ukázku toho, jak asi žil zdejší rod," vysvětlil Rund.

Z vybavení pokojů je původní asi jen stůl a sekretář. Jen tyto dva kusy nábytku se našly v zámku na půdě. Zbytek interiérů muzeum dokoupilo. Portréty členů rodu Nosticů na zdech jsou kopie originálů, které vlastní Národní památkový ústav. Z připravených informačních panelů se návštěvníci dozví vše důležité o historii šlechtické rodiny. Její potomci žijící v Rakousku viděli Sokolov naposledy vloni.