Praporčík Pavel Herink (vlevo) a podpraporčík Vítězslav Novák (vpravo) se svým...

Praporčík Pavel Herink (vlevo) a podpraporčík Vítězslav Novák (vpravo) se svým obhájcem na chodbě sokolovského soudu. | foto: MAFRA

Soud s policisty, při jejichž zatýkání zemřel muž, stále není u konce

  • 6
Čtyřleté soudní tahanice s dvěma policisty, kteří podle obžaloby při zásahu zabili romského otce tří dětí Ludovíta K. z Kynšperku nad Ohří, stále nejsou u konce. Po dvou protichůdných znaleckých zprávách si sokolovský soud vyžádal další. Podle ní však policisté za smrt Roma zodpovědni nejsou.

Rodina pozůstalých však žádá odškodnění ve výši jednoho milionu korun.

Soudní líčení s dvěma policisty, Pavlem Herinkem a Vítězslavem Novákem, se táhle od května 2012 a zamotalo hlavu i odborníkům. Proti sobě se postavili dva soudní znalci z oboru soudního lékařství, kdy každý předložil jinou verzi o příčinách úmrtí Ludovíta K.

Zatímco jeden z nich tvrdil, že poškozený zemřel po otoku plic, který mu dušením způsobili muži zákona, druhý mínil, že mezi zákrokem a jeho smrtí neexistuje přímá souvislost. Proto soud požádal Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci o další, již třetí posudek.

„Poškozený zemřel na otok mozku. Nutně tomu pomohlo alkoholové delirium, které je nejtěžším stádiem abstinenčního syndromu a má pěti až patnáctiprocentní úmrtnost,“ uvedl znalec Martin Dobiáš z olomoucké univerzity.

Podle zprávy měl muž navíc i zlámaná žebra, což ale mohlo být způsobeno dvěma oživovacími pokusu. „Nelze říct, že by při jiné péči pacient přežil. Jeho chování před zadržením a použití donucovacích prostředků navíc odpovídá příznakům Delirium tremens,“ dodal Dobiáš. Oba policisté jsou obžalovaní z usmrcení z nedbalosti.

Muž se podle policistů choval jako smyslů zbavený

S mužem, který odmítl jít s policisty k autu a choval se jako smyslů zbavený, se policisté dlouho prali. Incident se odehrál 5. května 2012 před půlnocí v Kynšperku. Přitom vůbec nebylo jasné, jestli něco provedl.

Hlídka ho potkala, když jela k lávce u řeky, kde kdosi údajně napadl ženu. Na místě ale nebyl oznamovatel události, ani napadená žena. Jen Rom Ludovít K., který říkal nesmysly, modlil se, vyhrožoval a odmítal muže v uniformě poslechnout.

Ludovít K. zemřel o několik hodin později v sokolovské nemocnici na otok mozku. Dotčená žena a i rodina zemřelého napadení vyloučili.

„Jen se snažil upozornit ženu, aby si svého psa vzala na vodítko. Věřím tomu, že zemřel kvůli policejnímu zákroku a ne nějakému alkoholu,“ řekla za rodinu Nataša Siváková s tím, že jako odškodnění žádá milion korun.

V onu noc 5. května podezírali Herink s Novákem psychicky vyšinutého Ludovíta K., že někoho napadl. Jak zaznělo u soudu, neuměli si vysvětlit, proč muž odmítl říct, co v noci u lávky přes Ohři dělá a proč s nimi nechce jít k autu, aby mu mohli dát dýchnout. Místo toho blábolil nesmysly o Alláhovi, Ježíšovi, modlil se.

Zřejmě ani nerozuměl, co se od něho žádá. Napětí začalo stoupat, zatýkaný muž začal klást odpor, vyhrožovat policistům likvidací a vše vygradovalo ve rvačku, když se ho snažili zpacifikovat.

Neshodli se ani specialisté na policejní zákroky

Při hlavním líčení vypovídali a kupodivu se vůbec neshodli dva specialisté na policejní přípravu a zákroky. Znalec Zdeněk Náchodský tvrdil, že hlídka se neměla s podezřelým rvát.

„Nikoho nenapadal, neohrožoval, nebyl ozbrojen. Myslím si, že veřejný pořádek nenarušoval. Policisté ho měli uklidnit a třeba i doprovodit domů. Nebo volat záchranku, která by dotyčného odvezla na psychiatrii. Pochybili, když zvolili špatnou taktiku násilí,“ míní Náchodský.

Podle něho nejsou muži v uniformě na takové situace cvičeni. „Dívají se v televizi na seriál Kobra 11.“ Téměř posměšně Náchodský o obžalovaných policistech pronesl: „Neměli na něj, nezvládli ho ve dvou lidech.“

Naopak druhý znalec Robert First, bývalý šéf katedry profesní přípravy na Policejní akademii v Praze, trval na tom, že zákrok byl profesionální, v souladu se zákonem a přiměřený. „Postupovali oprávněně. Přikleknutí na podezřelého nemělo vliv na dýchání. Je třeba překonat jeho odpor, oslabit ho a zákrok dokončit,“ líčil First.

Ludovít K. měl bohatou trestní minulost. Byl desetkrát soudně trestán, například za loupež, vydíraní, ublížení na zdraví. Policisté ho znali. Jako důkaz předložili video, na kterém si křikem a rozcvičkou zjednává respekt na ulici.

Soud bude pokračovat 19. srpna, kdy je pozvána odbornice z oboru psychiatrie, a poté už by měly následovat závěrečné řeči.