Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud řeší podvod s rodnými čísly žáků. Je to komplot, řekla exředitelka

  • 0
Kvůli údajnému podvodu vyslýchal ve středu Okresní soud v Sokolově bývalou ředitelku Základní umělecké školy v Horním Slavkově Olgu Müllerovou. Podle Müllerové to byl komplot, který měl za cíl její odstranění z vedení školy.

Müllerová podle žalobce podávala nepravdivé či hrubě zkreslené informace ohledně počtu žáků při žádostech o dotace. Úmyslným umělým navyšováním počtu žáků údajně od roku 2010 neoprávněně přijala dotace ve výši přes 1,6 milionu korun.

Ředitelka podle spisu také vykazovala vyplácení mezd zaměstnancům, kteří už ve škole nepracovali, a peníze si nechala a manipulovala s rodnými čísly žáků či údaji o jejich věku. Pochybení odhalila na základě udání v roce 2013 kontrola městského úřadu, potvrdila je i školní inspekce.

Müllerová před soudem obvinění odmítla a označila celý případ za komplot. V době svého odvolání z funkce a předání školy současnému řediteli Janu Zapfovi byla v pracovní neschopnosti. Právě se Zapfem vedla bývalá ředitelka delší dobu spory, stejně jako se školní sekretářkou Zdeňkou Čedíkovou.

„Pan Zapf dlouhodobě o místo ředitele usiloval, dokonce i v jiných uměleckých školách, ale nebyl nikdy úspěšný. Spory s paní Čedíkovou pramenily z toho, že jsem zjistila, že předává dokumenty ze školní matriky panu Zapfovi, k čemuž neměla oprávnění,“ řekla Müllerová.

Podvod odhalila kontrola

Školní matriku podle svých slov vedla pečlivě na základě údajů z přijímacího řízení, které jí poskytovali učitelé jednotlivých oborů. „V den kontroly městského úřadu ale byly šanony s přihláškami v archivu zcela prázdné. Domnívám se navíc, že předmětné chybné výkazy, které jsou nyní zařazeny ve spisu, někdo po dobu jednoho až dvou let účelově upravoval,“ prohlásila Müllerová.

Současně zpochybnila i jmenování Zapfa do funkce ředitele, které podle ní bylo protiprávní.

To, že podle účetnictví jedné ze zaměstnankyň vyplácela mzdu, přestože dotyčná podle své výpovědi už ve škole od roku 2006 nepracovala a plat nepobírala, nedokázala bývalá ředitelka vysvětlit.

„Paní Kalousová ve škole normálně pracovala. Žádnou mzdu jsem si neponechávala,“ uvedla Müllerová. Nebyla si ani vědoma, že by jakkoli manipulovala s rodnými čísly žáků v záznamech.

Soud vyslechne svědky v srpnu

Müllerová je nyní v předčasném důchodu. V době svého odvolání z funkce se zhroutila a podle svých slov je dosud v psychiatrické péči. Školu před odvoláním vedla 22 let, dříve u ní inspekce vážnější pochybení neshledaly. Pokud soud její vinu potvrdí, hrozí jí až osmileté vězení.

S vyslýcháním svědků začne senát v srpnu.

Podvody s počty žáků mají pro město vážné důsledky. Radnici hrozí, že bude muset Karlovarskému kraji vracet 1,6 milionu korun. Jde o část státní dotace, kterou neoprávněně čerpala prostřednictvím krajského úřadu na fiktivní žáky (více čtěte zde).

,