Těžba společnosti Sedlecký kaolin.

Těžba společnosti Sedlecký kaolin. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jenišov uspěl, soud zastavil těžařům kaolinu stavbu cesty k lomu

  • 0
Boj obyvatel Jenišova proti firmě Sedlecký kaolin a otevření jejího lomu v těsné blízkosti domů dál pokračuje. Jejich posledním úspěchem je soudní zastavení stavby části důležité komunikace k lomu.

Ve sporu proti sobě stojí obec s necelou tisícovkou obyvatel a firma Sedlecký kaolin. Radnice i uskupení Zdravé životní prostředí - Jenišov chtějí zvrátit zahájení těžby ložiska kaolinu.

O tom ale firma nechce ani slyšet, už letos plánuje zahájení těžby. Podle ní jí v tom nezabrání ani současné předběžné opatření karlovarského soudu, které nařizuje zdržet se veškerých stavebních prací na budování příjezdové cesty k lomu.

O dolu v Jenišově

Povolení k hornické činnosti vydal Báňský úřad Sedleckému kaolinu 26. listopadu 2010.

V okolí Jenišova je největší ložisko kaolinu v Česku, těžba by tu podle odhadů mohla probíhat až 40 let.

Na podzim 2014 při komunálních volbách proběhlo v obci referendum, kdy se proti zahájení těžby vyslovilo 91 procent obyvatel.

Za důvod obrátit se na soud spatřuje radnice hned dvě stavby na svém území, a to ve vybudování přípojky na silnici a zahájení práce na cestě k lomu.

„Jede to ve dvou liniích. Jedna věc je sjezd na místní komunikaci třetí třídy 2226 a druhá je účelová komunikace pro lom Sedleckého kaolinu, a.s. Jeví se to jako jedna věc, ale není to tak, jsou to dvě linie a každá běží zvlášť,“ uvedla místostarostka Jenišova Pavla Zámková.

A právě v tom je zásadní problém. Sjezd totiž povolilo rozhodnutí karlovarského magistrátu, ale nikoliv stavebního úřadu, ale odboru dopravy, což je podle Jenišovských kámen úrazu.

„Nepovažují ho totiž za stavbu, vidí ho jako napojení komunikace k sousední nemovitosti. Sjezd je přitom zčásti vybudován na našem obecním pozemku, a přesto nás karlovarský magistrát nepřijal jako účastníka řízení. Proti tomu jsme už dvakrát podali odvolání,“ doplnila Zámková.

O odvolání Jenišova rozhodne krajský úřad

Karlovarský magistrát v tom ale nevidí žádný problém, podle mluvčího úřadu Jana Kopála postupoval správně.

„Silniční úřad povolil připojení pozemku ke stávající komunikaci. Neměl žádný zákonný důvod jej nepovolit. Účastníky takového řízení jsou majitel komunikace (v tomto případě kraj) a majitel pozemku (Sedlecký kaolin). Nejde o stavební nebo obdobné řízení, sjezd z komunikace na pozemek vůbec neřeší stavební úřad, je to záležitost dopravní,“ odvětil na dotaz Kopál. Dodal, že o odvolání Jenišova bude nyní rozhodovat krajský úřad.

A právě nedokončené šetření odvolání přivedlo do Jenišova další zlost.

„Pokud nebude mít Sedlecký kaolin řádný sjezd, nemůže budovat účelovou komunikaci. A oni, i přestože jsme se v rámci sjezdu odvolali, a tím pádem ještě není rozhodnutí o něm pravomocné, už začali budovat účelovou komunikaci. A zčásti opět na obecním pozemku. Po poradě s advokáty jsme proto karlovarský soud požádali o předběžné opatření, který obratem vyhověl. Máme tak v rukou předběžné opatření o tom, že se Sedlecký kaolin, a.s., a ZEMA-KV, s.r.o., musí zdržet jakékoliv stavby na našem pozemku,“ vysvětlila důvod své žádosti na soud jenišovská místostarostka.

Cestu povolilo těžařům vystavět minulé vedení obce

Od 13. června se tak podle rozhodnutí soudu nesmí na pozemku 667, který patří Jenišovu, stavět.

„Přestože jsme přesvědčeni, že máme k vybudování účelové komunikace v Dobývacím prostoru Jenišov všechna řádná povolení, usnesení soudu plně respektujeme. Vzhledem k tomu, že nás momentálně rozhodnutí nijak zásadně neomezuje, počkáme na následné pravomocné rozhodnutí soudu v této věci,“ okomentoval celou situaci předseda dozorčí rady Sedleckého kaolínu Radomil Gold.

Cestu přitom těžařům povolilo vystavět před šesti lety minulé vedení obce. O kontrolu se stará sdružení Zdravé životní prostředí - Jenišov a vyzývá k tomu i další obyvatele obce.

„Pokud uvidíte na obecní cestě pohyb techniky nebo stavební činnost, volejte prosím obratem na obec a následně bude nezbytné, aby byla zavolána Policie ČR,“ vyzývá sdružení.

Vášně ale brzdí předseda dozorčí rady firmy. „Na předmětném pozemku obce momentálně nic nestavíme, ale budeme jej křížit účelovou komunikací pro přepravu suroviny. Takovéto řešení je plně v souladu s platným povolením, které máme k dispozici,“ upozorňuje dopředu obyvatele Gold s tím, že alternativní cestu k lomu těžaři zatím neřeší a stále platí, že chce firma začít s těžbou ještě v letošním roce.