Předseda správní rady o.p.s. Lázně Kyselka Vladimír Lažanský ujišťuje, že Karlovarské minerální vody už přislíbily převod zbývajících pozemků v jejich vlastnictví do majetku společnosti.

Předseda správní rady o.p.s. Lázně Kyselka Vladimír Lažanský ujišťuje, že Karlovarské minerální vody už přislíbily převod zbývajících pozemků v jejich vlastnictví do majetku společnosti. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zachraňují Kyselku, ale Mattonka jim nedala pozemky, zlobí se asociace

  • 4
Přestože společnost Lázně Kyselka získala nedávno do svého vlastnictví zchátralé lázeňské budovy a části pozemků, podstatná část parcel v areálu zůstává majetkem společnosti Karlovarské minerální vody. Podle památkové asociace se tak Mattonka jen zbavila zátěže a lukrativní pozemky si nechala pro sebe.

Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka má nelehký úkol. Jejím cílem je zabezpečit dlouhá léta chátrající památkové budovy v Kyselce. Aby měla pro svoje poslání i potřebný mandát, od poloviny března je vlastníkem všech historických budov a částí pozemků v komplexu bývalých lázní Kyselka.

Nemovitosti získala bezúplatným převodem od dosavadního vlastníka, kterým byla Revitalizační investiční společnost (RIS), dříve C.T.S. Duo.  

Celkem se jedná o osm objektů a jedenáct pozemků, z toho devět stavebních.

"Vlastnictví nemovitostí umožní obecně prospěšné společnosti žádat také o příspěvky na obnovu z programů ministerstva kultury i z dalších zdrojů," vysvětlil důvod převodu Michal Donath, mediální zástupce společnosti Karlovarské minerální vody.

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) však poukazuje na to, že významná část pozemků do majetku o.p.s. Lázně Kyselka nepřešla.

"Ópéeska dostala ohlodanou kost v podobě polorozpadlých budov a několika málo pozemků. Nejenže nevlastní lázeňský park s vodopádem, ale dokonce nevlastní ani celý pozemek, který se nachází mezi silnicí a promenádou. V tomto místě totiž chtějí KMV podle našich informací vést minerálkovod, který má svést prameny z lázní do nedaleké stáčírny," řekl Martin J. Kadrman, viceprezident ASORKD.

Ostatní pozemky dostanou později

Předseda správní rady o.p.s. Lázně Kyselka Vladimír Lažanský však ujišťuje, že tento stav je pouze dočasný a KMV už přislíbily převod zbývajících pozemků v jejich vlastnictví do majetku společnosti.

"V této chvíli připravujeme dohodu s KMV o bezplatném užívání těchto pozemků pro naše potřeby. Bude v ní však uvedeno také to, že i tyto parcely budou později převedeny na nás," konstatoval Lažanský.

Podle něho společnost v současné době řeší především špatný stav památkových budov a soustředí se na jejich zabezpečení. Otázka dokončení převodu pozemků přijde na řadu až později.

"Máme teď opravdu jiné starosti než prahnout po pozemcích. Jestli na nás přejdou teď, za týden, nebo za dva měsíce, to je úplně jedno," podotkl předseda.

Karlovarské minerální vody mají v plánu nechat si pouze pár úzkých pásů pozemků, kde mají zkušební vrty. "Půjde asi o dvě procenta z celkové rozlohy. Stačí udělat oddělovací plány a následný převod už bude rychlý," upřesnil Lažanský. Možná však nakonec dojde na úplný převod se zřízením věcného břemene.

"Rozhodně platí moje několikrát opakované prohlášení, že vlastnictví všech pozemků je nezbytnou podmínkou pro to, abychom to tady dokázali celé v nějakém čase zvelebit. Plánujeme spoustu parkových úprav, které budou celý areál dotvářet," dodal Lažanský.

Že k převodu pozemků v dohledné době skutečně dojde potvrzuje i zástupce KMV Michal Donath. "Jak už společnost opakovaně veřejně sdělila, daruje pozemky parku v lázeňské zóně do majetku o.p.s. Lázně Kyselka. Tento fakt zpochybňují už jen zástupci ASORKD," konstatoval Donath.

Zároveň zpochybnil katastrální mapu pozemků, kterou ASORKD prezentuje na svém webu. "Asociace na ní označuje za pozemky KMV parcely, které ve vlastnictví společnosti nejsou," tvrdí.