Firma Legios se specializuje na železniční techniku. Nyní se přejmenovala a žádá o ochranu před věřiteli.

Firma Legios se specializuje na železniční techniku. Nyní se přejmenovala a žádá o ochranu před věřiteli. | foto: Legios

Společnost Legios se brání úpadku, České republice hrozí arbitráží

  • 7
O ochranu před věřiteli požádala předlužená strojírenská firma Legios s 1160 zaměstnanci, která se 30. října přejmenovala na Industry Plant LG. Jeden ze čtyř jejích závodů vyrábí v Horním Slavkově železniční vozy a je významným zaměstnavatelem. Soud na návrh banky zahájil s firmou insolvenční řízení.

Industry Plant se snaží úpadek odvrátit a v pátek poslala k soudu žádost s návrhem na vyhlášení moratoria.

Moratorium má chránit dlužníka před vyhlášením úpadku a dát mu čas, aby se s věřiteli vyrovnal, než proběhne celé insolvenční řízení. Firma se hájí tím, že se do finanční tísně dostala nezaviněně a nedostatkem zakázek rozhodně netrpí. Má do září 2014 nasmlouvané kontrakty za více než 1,7 miliardy korun.

O firmě

Společnost se specializuje na strojírenský průmysl v oboru železniční techniky. Má 140 let trvající historii a řadí se mezi největší evropské výrobce a opravny železničních kolejových vozidel. Má čtyři závody - v Horním Slavkově, Lounech, Nymburku a Českých Velenicích. V nich zaměstnává více než tisícovku lidí.

Například pro tureckou rafinerii vyrábí 300 cisteren za víc než 600 milionů korun. Pro francouzskou společnost Ermewa 155 nákladních vagonů za 330 milionů. Vagony si objednali i Italové a Němci za celkem 400 milionů.

Industry Plant viní z krizové situace stát, který jí prý neoprávněně zadržuje stovky milionů korun. Finanční úřady totiž neuznávají firmě nadměrný odpočet na dani z přidané hodnoty při dodávkách železničních vagonů do ciziny.

Finanční úřady zahájily s Industry Plant (dříve Legios) v období 2009 až 2013 patnáct přezkumných a vytýkacích řízení. "Důsledkem všech vytýkacích řízení je zadržování finančních prostředků ze strany České republiky ve výši 430 milionů korun," píše Industry. I s úroky jí prý stát dluží dvojnásobek - tedy téměř miliardu.

Peněz se firma domáhá dvanácti správními žalobami

Firma se cítí postupem finančních úřadů značně poškozena a na konci loňského roku podala proti České republice dvanáct správních žalob, v nichž se domáhá vrácení peněz. Soudní řízení se ale může vléci několik let. Příjem prvních 192 milionů očekává do tří měsíců. "Zahraniční akcionář je připraven zahájit arbitráž s českým státem kvůli znehodnocení investic," napsala firma soudu, který o vyhlášení moratoria rozhodne.

Vedení firmy si stěžuje, že právě kvůli nesprávnému postupu berních úřadů musí bojovat s nedostatkem peněz na provoz. "Tento postup se v konečném důsledku projevil zdražováním výroby. Stranou musely jít plánované investice, dostavění některých hal, rozvoj výroby. K této situaci se navíc přidaly i vnější okolnosti, které celou zoufalou situaci pouze prohloubily," píše vedení firmy. Po odvolávání a odstupování členů představenstva zbyl v tomto orgánu jediný člověk Pavel Prázdný.

Pokud by soud moratorium nevyhlásil, dostala by se Industry Plant do existenčních problémů s dopadem také na dodavatele, odběratele i zaměstnance.

Splátky mají zpoždění od března

Bývalý Legios má u Všeobecné úvěrové banky kontokorentní úvěr, který načerpal do výše 223 milionů korun. Od března je firma se splátkami v prodlení. "Celková dlužná výše jistiny kontokorentu činí 219 milionů korun," uvedla banka.

Opakovaně vyzývala firmu k uhrazení závazku, naposledy v červnu, ale bez odezvy. "Dlužník nic neuhradil a odůvodnil svou platební neschopnost špatnou finanční situací. Požádal o prodloužení splatnosti kontokorentu o další rok," napsala do insolvenčního návrhu Všeobecná úvěrová banka.

Sepsala seznam dalších devíti společností a institucí, jimž Legios dluží. Třeba Všeobecné zdravotní pojišťovně, finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení. Celkově jde podle údajů České národní banky o pohledávku ve výši 330 milionů korun.