Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Lidem v nouzi začnou v Krušných horách pomáhat i záchranáři z Německa

  • 1
Osádky českých i německých sanitek záchranné služby budou smět pomáhat i v sousedním státě. Dohodli se na tom zástupci příhraničních krajů s představiteli Svobodného státu Sasko.

Šance na přeshraniční spolupráci, po které roky volají zdravotníci a záchranáři, se přiblížila. Zrodil se dokument, který řeší možnost zásahu českých zdravotníků v Německu a německých u nás.

V praxi to znamená, že už v následující zimní sezoně by turisticky hojně navštěvovanou oblast Krušných hor pokryly jak české sanitky, tak sanitky z Německa.

„Výsledkem našich jednání je, že zásah provede posádka, která bude u pacienta co nejrychleji. A je jedno, že bude třeba z jiného státu,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik.

Sanitky budou moci k akutním případům vyjíždět až do pět kilometrů vzdálených lokalit na druhé straně hranice.

„Mluvíme o vzdálenosti vzdušnou čarou. Není to ale dogma. Primárně půjde o život člověka, kterého sanitka, ať česká nebo německá, poté odveze do nejbližší nemocnice,“ upozornil Pánik s tím, že jedním z impulsů pro jednání o přeshraniční spolupráci v této oblasti byl skokový nárůst turistů v oblasti Krušných hor.

Rýsuje se také dohoda s Bavorskem

Nyní musí dohodu odsouhlasit zastupitelstva zúčastněných krajů, tedy kraje Karlovarského, Ústeckého a Libereckého.

„Myslím, že koncem října budeme připraveni k podpisu dohody se Svobodným státem Sasko a na začátku zimní sezony můžeme projekt spustit,“ řekl Jakub Pánik s tím, že podobná dohoda o spolupráci se rýsuje i na bavorské straně. Karlovarský kraj zároveň s Plzeňským a Jihočeským už zahájil kroky, které k uzavření smlouvy povedou.

Co se týče plateb, bylo dohodnuto, že systém bude pracovat recipročně. Tedy, že se nebudou počítat náklady na každý výjezd zvlášť. „Po patnácti měsících se projekt vyhodnotí a propočítá. Pak budou vidět čísla, kdo měl kolik zásahů. A ukáže se i to, zda bude požadována nějaká finanční kompenzace,“ doplnil Pánik.

Uleví se i horským záchranářům

Možnost, že německé sanitky budou moci vyjet pomáhat do Česka, uleví například záchranářům v horách. Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner vidí největší přínos novinky při převozu pacientů.

„Až dosud platilo, že zraněného cizince jsme museli transportovat na hranice, kde si jej němečtí zdravotníci převzali. V tu dobu jsme měli blokované auto a minimálně jednoho člověka. Takto bude možné zraněného předat přímo na stanici,“ vysvětlil.

Dohodu si pochvalují i zdravotníci. „Příhraniční oblast je většinou oblast venkova a v porovnání s městskými aglomeracemi hůře pokrytá výjezdovými základnami, což platí i pro německou stranu. Možnost zásahu a výpomoci obou stran na „cizí“ straně hranice je přínosná i s ohledem na čilý turistický ruch v Krušných horách,“ ocenil dohodu ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Roman Sýkora.

Ten míní, že například v některých oblastech Ašského výběžku by německá strana mohla zasáhnout dříve, v jiných je zase prostor pro české sanitky.

„V souvislosti s dohodou bude nutné uskutečnit několik drobných změn v administrativě, předávání zdravotnické dokumentace ve dvojjazyčné formě, a také bude třeba vybavit výjezdové skupiny různými pomůckami pro snazší domluvu,“ dodal Sýkora.