Vizualizace stavby parkovacího domu u sokolovské nemocnice. Pohled na

Vizualizace stavby parkovacího domu u sokolovské nemocnice. Pohled na severovýchodní část. | foto: studie: Jurica a.s.

Další spor o parkovací dům v Sokolově: těžařům se nelíbí cena pozemku

  • 8
Už se zdálo, že konflikty mezi Sokolovskou uhelnou a karlovarskou krajskou vládou skončily. Opak je pravdou. Firma se cítí podvedena kvůli ceně za pozemek pro parkovací dům u sokolovské nemocnice, který chce stavět. Kraj prodává nezvykle draze.

Krajští zastupitelé schválili Sokolovské uhelné prodej pozemků pro stavbu parkovacího domu v areálu sokolovské nemocnice před několika dny. Jenže když pak šéf dozorčí rady těžařů František Štěpánek vzal do ruky kalkulačku, nestačil se divit. Cena za metr vychází na 1 500 korun.

Takovou sumu považuje Sokolovská uhelná za přemrštěnou a odmítá ji zaplatit. Pozemek leží ve svahu, který je jinak těžko použitelný a vede skrz něj parovodní potrubí. Čerstvý spor znamená jediné: parkovací dům, který chce firma za 60 milionů korun stavět pro 130 aut a stání pak dovolit návštěvám a pacientům zcela zdarma, se odkládá.

"Za tuto cenu se pozemky v Sokolově nikdy neprodávaly. Maximálně za polovinu, což mi potvrdil i místostarosta Jakobec. Zase to na nás někdo zkouší. My se snažíme nemocnici pomáhat a kraj nám napálí takovou cifru. Tohle už mi připadá jako sci-fi," prohlásil Štěpánek.

Podle místostarosty Karla Jakobce patnáct set korun neodpovídá obvyklým cenám ve městě. Radnice podle svého vnitřního předpisu prodává parcely pro rodinné domy nejdráž za 850 korun, pro podnikání za 400. "Aby se stavba parkovacího domu zablokovala kvůli tomu, že kraj chce o pár milionů víc, to by byl trapas," hodnotí Jakobec.

I on je ale zároveň krajským zastupitelem a pro prodej za 1 500 korun před týdnem hlasoval. Připouští, že nebyl dost dobře připraven. Nestihl před zasedáním přepočítat cenu.

"Jinak bych to nikdy nepodpořil. V materiálech, které jsme od krajského úřadu dostali, byl ale jen výčet metrů a konečná suma šest milionů korun," dodal Jakobec.

Kraj se hájí tím, že si kupní cenu nevymyslel. Stanovil ji objednaný soudní znalec jako v místě a čase obvyklou. Navíc ji Sokolovská uhelná odsouhlasila.

"V pátek 22. března písemně zaslali zástupci Sokolovské uhelné krajskému úřadu stanovisko, ve kterém firma schválila návrh smlouvy, jak jej připravil krajský úřad. Včetně kupní ceny," uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Akce na poslední chvíli

Je to spíš důkaz, že kraj připravil smlouvu na poslední chvíli. Na kontrolu dokumentu měla Sokolovská uhelná jen pár hodin, protože hned v pondělí 25. března se konalo zasedání zastupitelstva.

"Materiál s tak nehoráznou cenou jsme dostali na stůl až těsně před hlasováním. Tedy ne v dostatečném předstihu, jak bývá obvyklé," postěžovala si krajská zastupitelka Jana Vildumetzová.

Šéf těžařské firmy Štěpánek připouští, že někdo z jeho lidí zaslanou smlouvu narychlo odsouhlasil. "Možná jsme nebyli důslední, ale bylo to šité horkou jehlou. V žádném případě není chyba na naší straně. Když jsem pak viděl částku za pozemek, bylo mi jasné, že je zle. Řekl jsem: A ne!"

Jednání krajského zastupitelstva (sešlo se hlavně kvůli problémům v ROP Severozápad) z minulého pondělka ale bylo přerušeno. Podle mluvčí kraje Pavlíkové i místostarosty Sokolova Jakobce se politici ještě mohou k tématu prodeje pozemků vrátit. "A schválit cenu jinou. Já pro to zvednu ruku," řekl Jakobec.

Kraj nemůže prodávat levněji, upozornil náměstek

To ale nebude tak jednoduché. Náměstek hejtmana Petr Navrátil upozornil, že znalecký posudek existuje, mluví o ceně jasně, a kraj tedy nemůže prodávat pozemek levněji.

"Kdybychom si nechali zpracovat další posudek, v němž by byla cena případně nižší, tak který by byl ten správný? Zastupitelé by se dostali při schvalování do velkých problémů a hrozilo by, že jejich rozhodnutí může kdokoliv napadnout pro porušení zákona," varoval Navrátil.

Nemocnici Sokolov kraj před dvěma lety pronajal firmě Nemos. Té těžařská společnost finančně pomáhá špitál zvelebit.

"Personál i pacienti vědí, jak komplikovaně se tu parkuje. Lidé odstavují auta daleko ve vedlejších ulicích a přecházejí hlavní silnici. Dopadá to na nemocné a nepohyblivé," řekl Michal Soukup, jednatel Nemosu.

Nová roztržka mezi těžaři a krajem kvůli parkovacímu domu je pokračováním sporů z minulých měsíců. Původně krajský úřad vyhlásil na pozemky v areálu nemocnice soutěž a do podmínek zahrnul i opakované třímilionové pokuty pro případ, že investor nedokončí kryté parkoviště do dvou let (více čtěte zde).

To Sokolovskou uhelnou podráždilo. Do soutěže se nepřihlásila a pokus prodat pozemek napoprvé zkrachoval. Nakonec krajská vláda ustoupila a sankce vyškrtla.