Vizualizace stavby parkovacího domu u sokolovské nemocnice. Pohled na

Vizualizace stavby parkovacího domu u sokolovské nemocnice. Pohled na severovýchodní část. | foto: studie: Jurica a.s.

Kdo chce stavět, nebojí se sankcí, hájí kraj svůj postoj vůči těžařům

  • 8
Mezi krajskou vládou a Sokolovskou uhelnou je stále hlubší příkop. Bohatá těžařská společnost chtěla pro nemocnici v Sokolově za vlastních 60 milionů korun postavit parkovací dům pro 130 aut a nevybírat v něm žádné poplatky. Ovšem ne za podmínek, které si kraj jako majitel pozemku určil.

Sokolovská uhelná by třeba musela platit pokutu tři miliony korun za nedodržení termínů. Tedy kdyby nezačala stavět do tří měsíců od vydání stavebního povolení nebo kdyby dům nedokončila do dvou let (více o podmínkách čtěte zde).

Šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek své výhrady k podmínkám prodeje pozemku vysvětlil 5. ledna v rozhovoru pro MF DNES. "Je to urážka, je to ponižující. Nabízíme kraji dar v hodnotě 60 milionů a radní nám budou vyhrožovat pokutami, když se stavba třeba kvůli počasí zdrží?" ptal se.

Vedení kraje reagovalo prohlášením, které spor ještě víc rozdmýchalo. "O výši pokut se dá jednat. Ale kdo chce parkovací dům postavit, ten se sankcí bát nemusí," uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil.

Krajská vláda podle něj musí mít záruku, že na pozemku, který nabízí, parkoviště ze soukromých zdrojů skutečně vznikne. "Sokolovská uhelná tou zárukou je, ale nejsem si jist, jestli tu ta firma třeba za rok ještě bude nebo zda se nezmění její majitel. Stát se může cokoliv," vysvětlil Navrátil. Pokutu ve smlouvě považuje za běžný nástroj.

Obhajoba sankcí Štěpánka znovu rozladila. "Tohle je přece úplně jiný případ. Kraj od nás dostane radikálně vylepšenou nemocnici a ještě si osobuje právo dávat za to pokuty? Za těchto podmínek o pozemek nepožádáme," pravil majitel Sokolovské uhelné.

Reakce kraje je plná polopravd a lží, tvrdí Štěpánek

To by znamenalo, že parkoviště nevznikne a odstavovat auta poblíž špitálu zůstane pro pacienty a návštěvy dál velkým problémem. Zprávu, kterou kraj komentoval jeho vyjádření v MF DNES, označil Štěpánek za plnou polopravd a lží.

Rozčílily ho třeba věty o tom, že Sokolovská uhelná začala jednat o parkovacím domě až v polovině prosince loňského roku a že tedy nemůže být řeč o ročním zpoždění projektu.

O souhlas se stavbou parkovacího domu přitom žádala firma Nemos (se Sokolovskou uhelnou spolupracuje) krajské politiky už loni v únoru. Radní souhlas nedali a na tři čtvrtě roku zůstala celá věc zablokovaná (více čtěte zde).

"Vyjádření kraje, že jsme do projektu vstoupili až 18. prosince, je k smíchu," reagoval Štěpánek.

Vadí mu, že se na stavbě parkovacího domu nejdřív dohodl na jednání s hejtmanem a dalšími dvěma radními. Jenže oni pak podmínky pozměnili a doplnili.

Náměstek hejtmana Petr Navrátil připustil, že tady k chybě došlo. "Nejednali jsme zřejmě úplně nejlépe," míní Navrátil.

Trvá ale na tom, že podmínky si kraj klást musí. "Máme zkušenost z mariánskolázeňské nemocnice. Vstoupil do ní soukromý kapitál, změnil se vlastník a dnes je nemocnice v útlumu," dal Navrátil příklad (více o situaci v Mariánských Lázních čtěte zde).

O vážnosti sporu svědčí snaha Sokolovské uhelné, která se chystá k jednání znovu pozvat politické špičky kraje a poprvé po mnoha letech uspořádat tiskovou konferenci. "Budeme si chtít leccos vyříkat a zjistit jasné stanovisko kraje. Ne jen takové to mlžení pro diváky," řekl Štěpánek.