Starostka chtěla za informace peníze, i od zastupitelky obce. (Ilustrační snímek)

Starostka chtěla za informace peníze, i od zastupitelky obce. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Starostka chtěla po zastupitelce platit za informace, na něž má nárok

  • 4
Opoziční zastupitelka ve Stanovicích na Karlovarsku Soňa Riedlová chtěla nahlédnout do dokumentů na radnici a okopírovat si faktury a smlouvy. Na to má ze své funkce nárok. Jenže starostka obce Alice Kondelčíková jí to nedovolila. A když, tak za peníze - konkrétně za 1 315 korun.

"Vedení obce asi má co před námi schovávat," řekla Soňa Riedlová. Na postup starostky si stěžovala na krajském úřadě a ministerstvu vnitra. A kraj jí dal tento týden za pravdu. "Obec postupovala nesprávně. Žádost zastupitelky měla vyřídit podle zákona o obcích a nikoliv podle zákona o svobodném přístupu k informacím," uvedl šéf krajského úřadu Roman Rokůsek.

Tedy jinými slovy: Faktury a smlouvy má Riedlová dostat bezplatně. Aby mohla řádně vykonávat funkci, do níž byla zvolena. "Nic netajíme, paní Riedlová je zaujatá a vůči mé osobě a zaměstnancům se nechová slušně," míní starostka.

Soňa Riedlová a někteří místní lidé se podivují nad tím, jak a za jakou cenu (tři miliony korun) obec opravila opěrnou zeď v osadě Dolní Dražov. V Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les podle nich teď stojí betonové monstrum. Zastupitelka tvrdí, že stavební práce neproběhly podle projektu a že firma si účtovala práce, které neprovedla.

Poukázala na nesrovnalosti a snížili jí odměny

Na nesrovnalosti Riedlová upozornila také Státní fond životního prostředí, kde obec získala příslib dotace. A to ve snaze zabránit mrhání státními penězi. "Místo toho mi ale vedoucí oddělení kontroly na fondu Macourek řekl, jestli si uvědomuju, že kvůli mému podnětu nemusí obec dotaci získat. A že neví, jestli jsem si tím pomohla a zda mi místní lidé poděkují," pozastavila se zastupitelka nad přístupem státního úředníka.

Obec dotaci (2,6 milionu Kč) na už opravenou opěrnou zeď dodnes nedostala. "V současné době probíhá kontrola projektu," uvedla na dotaz MF DNES mluvčí fondu životního prostředí Lenka Brandtová. Výsledkem ale také je, že stanovické zastupitelstvo odhlasovalo Soně Riedlové snížení měsíční odměny ze 460 na 300 korun. Ona to chápe jako odvetu.

Starostka to popírá. "Není to žádný trest. Požádala jsem zastupitele, aby si své odměny na veřejném zasedání obhájili. Paní Riedlová ale řekla, že jí je to jedno. Obci nepomáhá," tvrdí Alice Kondelčíková. Méně peněz prý dostává i místostarosta - tři tisíce místo devíti tisíc.

Podle odborníka je to diskriminace

Nižší odměna jen pro některé zastupitele je ale podle osloveného odborníka na státní správu a samosprávu Martina Starka diskriminační a nepřijatelná. "Odporuje to principu rovnosti práv. Zákon takové opatření nezná, já bych proti tomu protestoval," připojil svůj komentář Stark, který pracuje jako tajemník Městského úřadu v Horním Slavkově.

"Zastupitelkou nejsem pro peníze, ale proto, že v obci s rodinou žiji. Vadí mi, že obec mrhá penězi a že z obecního majetku profituje jen organizovaná skupina zastupitelů. Vede nás do vážných ekonomických problémů," tvrdí Soňa Riedlová. Poukazuje na některé nevýhodné obchody. Třeba na sporný pronájem obecních lesů firmě Lesní společnost Bečov za 200 tisíc korun ročně. Jednatelem a spolumajitelem firmy je stanovický zastupitel Václav Knedlík.

"Dvě stě tisíc korun je i podle odborníků pakatel proti tomu, kolik si vydělal těžbou dřeva. Obec tak mohla přijít i o několik milionů korun,"myslí si Riedlová. Starostka Kondelčíková to považuje za nesmysl. V roce 2007 obec vyhlásila výběrové řízení na pronájem lesů a Lesní společnost Bečov zvítězila s nejlepší nabídkou.