Vizualizace stavby parkovacího domu u sokolovské nemocnice. Perspektivní pohled

Vizualizace stavby parkovacího domu u sokolovské nemocnice. Perspektivní pohled na parkovací dům v pozadí s pavilonem A od sjezdu ze Slovenské ulice. | foto: studie: Jurica a.s.

Stavba parkovacího domu u sokolovské nemocnice se odkládá

  • 3
Po ročních sporech se Sokolovskou uhelnou o prodej pozemku pro stavbu parkovacího domu v Nemocnici Sokolov teď politici přišli s novým netradičním a hlavně ještě zdlouhavějším řešením. Původní plán na přímý prodej skončil v odpadkovém koši.

Na strategickém pozemku chtěla těžařská firma za svých 60 milionů korun postavit nový centrální vstup do špitálu a kryté parkoviště pro 130 aut s vjezdem zdarma.

Na stole teď ale leží jiná varianta ve stylu kulového blesku. Parcelu Karlovarský kraj nejdříve ve výměnném obchodu převede na město Sokolov a zdejší radnice ji potom nabídne Sokolovské uhelné.

Vysvětlení, proč musí dojít k trojobchodu, aby se pacienti dočkali pohodlnějšího parkování, není lehké. Dá se shrnout do diplomatické věty, že mezi částí krajské vlády a těžaři nepanují zrovna idylické vztahy.

Naposledy hádka vznikla proto, že kraj chtěl pozemek prodat firmě za šest milionů korun - tedy za 1 500 korun za metr čtvereční. To ale šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek odmítl jako jasně předraženou cenu.

Politici argumentovali tím, že takhle hodnotu plochy u nemocnice spočítal soudní znalec a oni tedy nemohou slevit. A přeli se i o to, kdo průtahy v procesu prodeje parcely zavinil. Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák si myslí, že převod důležitého pozemku přes prostředníka bude nakonec jednodušší.

"Problematika parkovacího domu je bližší městu než kraji. Na kraji je to složité, krajští zastupitelé mají na věc různé náhledy. Město je schopno s investorem vyjednat rozumné podmínky, je to v zájmu jeho občanů," vysvětloval Čermák. Dodal, že on o parkoviště moc stojí a doufá, že Sokolovská uhelná neztratí trpělivost.

S nápadem na řešení patu přišlo město Sokolov

Faktem je, že s nápadem na řešení patové situace přišlo město Sokolov. To se při směně zbaví jinak neprodejných pozemků (v hodnotě asi šest milionů korun), které potřebuje kraj k výstavbě silničního obchvatu.

Radnice zase získá plochu u nemocnice a už podle svých mírnějších cenových předpisů ji vzápětí za dva až tři miliony nabídne Sokolovské uhelné. S těžaři udržuje radnice dobré vztahy.

"Cena pozemku 1 500 korun za metr, kterou si určil kraj, neodpovídá místní realitě. My prodáváme parcely pro domy maximálně za 850 korun. Náš návrh na směnu pozemků se kraji zalíbil, kraj by z toho vyklouzl," zdůvodnil Zdeněk Berka, starosta Sokolova. Podle něho město na transakci ještě vydělá.

Potíž je v tom, že při dodržení všech schvalovacích lhůt směny a prodeje se Sokolovská uhelná k pozemku dostane nejdříve koncem letošního nebo až začátkem příštího roku. Parkovací dům se tak odkládá.

"Bohužel, operace má více stupňů. Až počátkem příštího roku bude Sokolovská uhelná majitelem pozemku. Jsem ale rád, že jsme dospěli aspoň k nějakému postupu, který je přijatelný pro všechny," konstatoval Berka.