Stavba komplexu obytných domů ruského investora v Jenišově na Karlovarsku.

Stavba komplexu obytných domů ruského investora v Jenišově na Karlovarsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Proklínané činžáky mají povolení. Úředníci se bojí mafie, míní starosta

  • 28
Už to vypadalo, že se lidé v Jenišově na Karlovarsku zbaví proklínaného bytového komplexu ruského investora, který v jejich městečku roste bez potřebných dokumentů. Soud totiž začátkem roku zrušil rozhodnutí o povolení stavby. Jenže karlovarský stavební úřad nyní vydal povolení v opakovaném stavebním řízení.

Radnici v Jenišově tím úřad pořádně nadzvedl. Pozastavil se nad tím i zástupce ombudsmanky, na kterého se Jenišov obrátil.

Jenišovský starosta Ivan Truksa si osobně myslí, že si stavební úřad upravuje zákony ke svému obrazu.

„Úředníci se snaží vydat stavební povolení za každou cenu. Nemám k tomu jiný výklad, než že se bojí ruské mafie či dostávají nějaké prebendy,“ domnívá se starosta. Celá peripetie, která začala v roce 2009, tak podle vedení Jenišova startuje nanovo.

„Opakované řízení nedělal stavební úřad kvůli nějaké mafii nebo prebendám, nebo že by chtěl za každou cenu vydat stavební povolení, ale z rozhodnutí soudu,“ reagoval ovšem mluvčí magistrátu Jan Kopál.

S tím jsem se ještě nesetkal, napsal zástupce ombudsmanky

Proti vydání nejnovějšího stavebního povolení se ke krajskému úřadu odvolal Jenišov i majitelé nemovitostí v sousedství pěti činžáků. Jeden z nich už stojí, byl ale prodaný v exekuci. Pokud stavební úřad Karlovarského kraje i přesto stavební povolení potvrdí, Jenišov podá žalobu.

Soud přitom už jednou stavební povolení i územní rozhodnutí zrušil a jeho kroky potvrdil i Nejvyšší správní soud. Karlovarský stavební úřad pak stavbu zastavil až po tříměsíčních urgencích obce. Jenišovští teď ale zdůrazňují, že i v nově vydaném stavebním povolení se opakují stejné chyby.

V případném dalším soudním sporu se Jenišov opírá o podporu Stanislava Křečka, zástupce veřejné ochránkyně práv.

„Pořízení územní studie bez vědomí obce, jejíhož území se předmětná územní studie týká, považuji přinejmenším za zarážející. S postupem, kdy by úřad územního plánování vydal bez vědomí obce územní studii, jsem se dosud nesetkal,“ napsal Stanislav Křeček do Jenišova.

Jenišovská radnice se také ptala, jestli mohl stavební úřad vydat stavební povolení už po dražbě majetku ruského investora v případě, že by nebyl znám nový majitel. Podle Křečka by to bylo možno pouze za předpokladu, že by měl najisto určeno, kdo je vlastníkem stavby, respektive kdo je jeho právním nástupcem.

„Je to s exekucí podivné. Vydražitel je kyperská firma Krepolo LTD. Letos 8. dubna se v katastru objevila plomba, aby šel majetek převést na vydražitele. Dne 17. dubna se u zmíněných nemovitostí na katastru objevila jako zástavní věřitel společnost Ekvita Invest. Kvůli ní šlo vše do dražby, protože jí investor nevrátil peníze. Mně to nepřipadá normální,“ sdělil starosta Ivan Truksa.

Magistrát odmítá, že by v jenišovské kauze pochybil. „Nejsme si vědomi toho, že by stavební úřad v opakovaném řízení porušil své povinnosti nebo jednal nesprávně,“ reagoval mluvčí Jan Kopál. Dodal, že názory účastníků nemohou nahradit zákon, rozhodnutí odvolacího orgánu nebo soudu - ta jsou pro stavební úřad závazná.

Jenišovští odmítají činžáky s celkem 139 byty kvůli tomu, že územní studie nepočítá s přírůstkem půl tisícovky lidí na 1,5 hektaru.

A jak nyní vypadá situace v Jenišově? V prvním dostavěném domě nikdo nebydlí, stavbaři museli v zimě odčerpat z podzemních garáží metrovou hladinu vody. A protože neměli k dispozici rozvodnou síť, dieselagregáty běžely dnem i nocí a stížnosti obyvatel nepomohly. Plot spadl po silném větru do vozovky a řidiči si o něj poškodili auta.