Nemocnice v Karlových Varech.

Nemocnice v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Stavbaři pokročili, lidé se snáze dostanou na tři oddělení v nemocnici

  • 0
Pacienti karlovarské nemocnice jsou o další krok blíže k lepší dostupnosti dětského oddělení, infekce a ORL. Při takzvané centralizaci léčebné péče totiž skončily bourací práce. Stavbaři tak konečně mohli začít se stavebními úpravami pavilonu B.

Právě pavilon B je pro centralizaci klíčový. Týká se jej totiž dostavba a rekonstrukce nemocnice. Pokud stavbaři dodrží plány, v pavilonu v centrální části nemocnice dostane nové zázemí několik oddělení a dětská ambulance.

„Veškeré práce zatím běží podle časového harmonogramu. Výjimkou je přístavba výtahové šachty, která nabrala mírné zpoždění. Nicméně šachta je oddělena od zbývající části budovy, takže to nijak neohrozí termíny,“ sdělil technický ředitel Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Lukáš Holý.

Další komplikací je azbest. Obsahuje jej výplň ve dvouplášťové střeše. „Naštěstí jde o uzavřenou konstrukci, takže se to nijak netýká pacientů ani zaměstnanců nebo návštěvníků nemocnice, kteří s obsaženým materiálem nemohou přijít do styku. A ani měření neprokázala žádné stopy azbestu v okolí,“ ubezpečuje vedení nemocnice.

Co však bude přetrvávat i nadále, jsou dopravní omezení v areálu nemocnice i před ní, a to v Americké ulici. S centralizací léčebné péče postupuje i modernizace a vybavení přístroji nemocnic v Karlových Varech a Chebu. Obě jsou součástí KKN. Celkové náklady na tři projekty Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad dosáhnou zhruba 275 milionů korun.

Nejdražší je CT počítačový tomograf za 9,7 milionu korun. „Jedná se o druhý CT přístroj do Karlovarské nemocnice. Pomůže rozvrstvit péči o pacienty mezi dva přístroje, protože současné CT je plně využíváno pro akutní provoz nemocnice jako spádového zařízení kraje a zároveň pro plánovaná vyšetření,“ uvedl generální ředitel KKN Josef März.

Do podzimu má být hotovo

Přístroj je vysoutěžený. Nicméně jeho definitivní nákup závisí na takzvané přístrojové komisi ministerstva zdravotnictví. Ta musí schválit všechny pořizované přístroje nad pět milionů korun.

Schvalování se v případě ROP IV netýká sestavy laparoskopické věže za 1,4 milionu korun, mobilního rentgenu za 2,2 milionu korun, telemetrického systému za 1 milion korun a dalšího vybavení.

 „Nerad bych vyzdvihoval nějaký unikátní přístroj. Obecně se jedná spíše o doplnění a obnovu vybavení na takovou úroveň, aby odpovídala požadavku současných léčebných trendů a naší spádové oblasti,“ uvedl k přístrojům generální ředitel.

Dodal, že ROP I, II je hotový. U ROP IV je již část přístrojů vysoutěžená a čeká je instalace. U dalších ještě běží výběrová řízení. Hotové by mohlo být vše podle předpokladů vedení nemocnice do podzimu letošního roku.

Karlovarský pavilon B není jediným nemocničním staveništěm, kde je živo. Jak Josef März připomenul, v Chebu se pracuje na výstavbě bunkru pro lineární urychlovač za 100 milionů korun. Onkologickým pacientům by měl začít sloužit ještě letos.