Stavaři z Karlovarského kraje nevidí budoucnost zrovna růžově. Nejsou zakázky, což se podepíše také na nezaměstnanosti.

Stavaři z Karlovarského kraje nevidí budoucnost zrovna růžově. Nejsou zakázky, což se podepíše také na nezaměstnanosti. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Stavebnictví v kraji čeká nejistý rok, je málo zakázek a stojí ROP

  • 0
Šťastný rok 2013? Jak pro koho. Ti, kteří pracují ve stavebnictví, budoucnost růžově nevidí. Stavební produkce neustále klesá, podle majitelů stavebních firem se to odrazí i na nezaměstnanosti v Karlovarském kraji. A protože je nejmenším v republice, bude to podle mnohých vidět hodně.

"Byl bych strašně rád, kdybych mohl odpovědět na to, co rok 2013 stavebnictví přinese. Předpoklad je moc špatný, ale snažíme se být optimističtí," řekl Petr Vorel, místopředseda Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary (RSS KV) a předseda představenstva společnosti ThermiaBau.

Naději na lepší budoucnost podle něj nedávají ani projekční práce, které se v poslední době prakticky zastavily. V praxi to zjednodušeně znamená, že dva až tři roky nebude co stavět. A reagovat na to musí také zaměstnavatelé. Zatímco v prvních letech krize se zbavovali například nemovitostí nebo stavební techniky, teď už jim nezbývá nic jiného než propuštění.

"Lidé jsou přitom tím nejcennějším, co máte. U nás už jsme jim zkrátili pracovní dobu na šest hodin. Pokud se situace nezlepší, bohužel musí být opatření ještě tvrdší," uvedl Petr Vorel.

S nejistotou se na pozastavení řady staveb dívá také Vladimír Kádě, předseda RSS KV. Zatímco pozemní stavitelství v Karlovarském kraji podle něj ještě částečně zachraňují ruské investice do neprodejných bytů, silnice nebo třeba železnice mají smůlu.

"Léta se snažíme o to, aby byla postavena rychlostní silnice mezi Karlovými Vary a Prahou. Udělali jsme pro to hodně, ovšem centrální orgány nám ji kompletně zastavily," popsal Vladimír Kádě.

Velkou radost přitom stavařům nepřináší ani plánované obchvaty Sokolova či Chebu, do kterých mají částečně přitéct evropské peníze. Jsou totiž placené z ROP Severozápad, který od loňského léta kvůli vyšetřování machinací stojí.

S nejistým výhledem vstupovala do nového roku například společnost Algon, která musela už v listopadu a prosinci kvůli špatné situaci propustit zhruba 30 zaměstnanců. Bujaré veselí přitom nepanovalo ani ve společnosti Lias Vintířov, která se kvůli špatnému vývoji stavebnictví v Čechách zaměřila na export, a hodlá v něm pokračovat také letos.

Podle údajů Českého statistického úřadu se stavební produkce v listopadu 2012 propadla oproti minulému roku o 2,7 procenta. Od počátku loňského roku do listopadu to byl propad ve srovnání s rokem 2008 dokonce 17,3 procenta.