Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nemocnici trápí nedostatek zdravotníků, chce si pomoci cizinci

  • 11
Téměř stovka pracovníků chybí ve zdravotnictví v nemocnicích v Karlových Varech a Chebu. Budoucí kolegy chce vedení špitálu najít díky různým benefitům a nově také evropským praxím.

Novinku si poprvé vyzkoušelo šestnáct studentů ze slovenského Prešova. Budoucí zdravotníci si tak díky evropskému programu Erasmus+ mohli nemocnici doslova osahat. Vedení špitálu si od tohoto programu slibuje především přípravu budoucích zaměstnanců v reálném prostředí.

To ostatně potvrdili i samotní studenti, kteří běžně nemají možnost dostat se k takové technologii, jakou měli možnost vidět na operačních sálech Karlovarské krajské nemocnice. I tyto stáže mají pomoci snížit nedostatek chybějícího zdravotnického personálu v nemocnicích kraje.

Bonusy pro zdravotníky

  • Jednorázový náborový příspěvek ve výši až 15 000 korun pro zdravotnické asistenty, 50 000 korun pro sestry a až 70 000 pro lékaře.
  • Pět týdnů dovolené, benefity formou výhodných mobilních tarifů pro sebe a rodinu.
  • Příspěvek na stravování.
  • Možnost ubytování a příspěvku na penzijní pojištění.

Podobnou aktivitu kvituje i primář karlovarského kardiocentra Michal Paďour. „Je to správná cesta. Jestli to má směřovat k tomu, aby k nám nastoupili slovenští zdravotníci, jsem jedině pro. Už tu máme pár doktorů a jsme s nimi maximálně spokojení,“ poznamenal primář kardiocentra.

To bylo jedno z deseti oddělení, kde studenti po dva týdny sbírali nové zkušenosti. Mezi další patřily traumatologie, jednotka intenzivní péče či interna.

„Byli šikovní a aktivní. Zúčastnili se některých výkonů, a vše tak viděli přímo v praxi,“ dodal k jejich práci Paďour.

Jsou to právě jiní státní příslušníci, kteří pomáhají bojovat proti dlouhodobému nedostatku personálu. „Nejvíce cizinců do naší nemocnice přichází ze Slovenska a zemí bývalého Sovětského svazu. Je to dané především jazykovou blízkostí,“ vysvětluje mluvčí krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Nespolupracuje se však jen se zahraničními školami, ale i s těmi v regionu. „Naše nemocnice se školami spolupracuje dlouhodobě. Někteří jejich absolventi následně nastupují i do naší nemocnice. A my potřebujeme, aby studenti měli zkušenosti s provozem již v době studia,“ popsal důvody Podracký.

České zákony jsou problémem

Kdokoliv, kdo nastupuje do pracovního poměru v České republice, musí splňovat stanovená kritéria. A tady nastává problém, neboť na Slovensku stačí na pozici sestřičky středoškolské vzdělání, zatímco v České republice musí student po střední škole zamířit k dalším třem letům studií na vyšší odborné či vysoké škole.

„Současný systém vzdělávání středního zdravotnického personálu v České republice je nevyhovující a naše nemocnice už dlouhodobě apeluje na jeho změnu. V tomto směru proto jednoznačně vítáme i aktuální iniciativu Karlovarského kraje, která by tento systém měla zjednodušit,“ potvrzuje mluvčí nemocnice.

Karlovarský kraj chce proto předložit návrh ministerstvu zdravotnictví na přehodnocení tohoto postupu a navrhuje místo sedmiletého studia na pozici sestry o dva roky kratší dobu.

Už dříve nabídla Karlovarská krajská nemocnice náborový příplatek pro zdravotnický personál. Nově příchozí sestra se tak může těšit až na padesát tisíc korun a lékaři na částku o dvacet tisíc korun vyšší.

Nástupní plat zdravotnického asistenta činí od 14 do 17 tisíc korun a pro sestru od 17 do 26 tisíc korun.