Studenti v Karlovarském kraji mají šanci získat motivační i prospěchové stipendium. (Ilustrační snímek)

Studenti v Karlovarském kraji mají šanci získat motivační i prospěchové stipendium. (Ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Stipendia mají přilákat zájemce do dalších třech tradičních oborů

  • 0
Žákům v Karlovarském kraji se finančně vyplatí začít studovat další tři tradiční obory. Krajští radní rozšířili seznam budoucích profesí, které mají nárok na stipendia. Ke kuchařům, sklenářům, zedníkům, sklářům nebo třeba tesařům si příspěvek vyslouží od letošního listopadu i ti, kteří se budou věnovat stavebnictví, technologii silikátů a aplikované chemii.

„K rozšíření seznamu o tyto tři obory jsme se rozhodli na základě požadavků, které přicházejí,“ uvedla hejtmanova náměstkyně Eva Valjentová. Stipendia pro žáky v ustupujících, ale přesto potřebných oborech, zavedla krajská vláda před rokem. Ti nejlepší si díky příspěvku mohli přijít až na tři a půl tisíce korun za pololetí.

Kraj žákům od loňského září vyplatil 522 tisíc korun. Zda to opravdu pomohlo, ovšem ukáže až čas. „Zda se stipendia osvědčila, to zatím nemohu posoudit. Žáků nám stále ubývá kvůli klesající demografické křivce. Je ale dost dobře možné, že pokud by stipendií nebylo, byl by pokles daleko větší,“ řekl Pavel Janus, ředitel Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov.

Podle Evy Valjentové se prospěšnost stipendií ukáže až ve chvíli, kdy žáci přejdou ze škol do praxe.

Karlovarský hejtman Josef Novotný ovšem upozorňuje na to, že pouhá podpora kraje tradičním profesím nepomůže. Byl by rád, kdyby vznikl fond, do kterého budou přispívat také zdejší zaměstnavatelé. O jeho vznik už požádal náměstka pro školství Václava Sloupa.

„Naše stipendia jsou pořád jen polovičním řešením. Pokud by se do nich zapojili i zaměstnavatelé, uzavřou s žáky smlouvy, budou si je víc hlídat a připravovat si je pro práci v podniku. Studenti zase na druhou stranu poznají tamní prostředí,“ řekl.

Krajská stipendia mají dva typy. První z nich je takzvané motivační a žáky odměňuje za vzornou docházku do hodin a dobré chování. Druhé je prospěchové a podmínkou získání je studijní průměr. Ten se liší podle ročníku, do kterého žák dochází, i podle typu zakončení studia.

Známka z chování se do něj nezapočítává, nesmí být ale zhoršená, jinak žák o peníze přijde. Krajem podporovaných oborů je i s novými přírůstky devatenáct.