Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Město Aš nabízí desítky tisíc korun studentům, aby zůstali. Marně

  • 0
Už déle než měsíc nabízí město Aš stipendia studentům vybraných oborů, kteří získají sponzora z řad ašských podniků a zavážou se, že v Aši budou po škole určitý čas pracovat. Jenže není zájem. Ambiciózní projekt, který měl přilákat do ašských firem mladou krev, se hroutí.

Město Aš má na stipendia připravených 100 tisíc korun. Nikdo je však nechce. Několik rodičů se na možnost získání příspěvku informovalo telefonicky, nikdo však oficiálně žádnou žádost nepodal.

Stipendia

města Aš

  • Na stipendium města Aše ve výši 1 000 Kč měsíčně mají nárok učni a studenti všech oborů. Stipendium lze pobírat tři až čtyři roky podle typu školy.
  • Podmínkou je smlouva studenta s budoucím zaměstnavatelem. Kolik let by pobíral příspěvek, tolik by měl odpracovat ve firmách na Ašsku.
  • Budoucí zaměstnavatel musí být z Aše či přilehlých částí Horní Paseky, Dolní Paseky, Doubrava, Kopaniny, Mokřiny, Nebesa, Nový Žďár a Vernéřov.

Zdroj: www.muas.cz

„Analyzovat nezájem studentů a rodičů o stipendia je v tuto chvíli obtížné. Tím, že jsme vstoupili na trh práce nabídkou bonusu především pro studenty ze sociálně slabších rodin, děláme asi maximum možného. Nabídku jsme dostatečně propagovali, vyčerpávající informace jsou na webových stránkách města, všechny podrobnosti znají výchovní poradci na základních školách. Nyní je spíše na ašských zaměstnavatelích, aby tuto možnost využívali, protože hlavně oni mají problém s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků,“ uvedl ašský místostarosta Pavel Klepáček.

Příčiny, proč projekt neuspěl, nezná ani hospodářská komora, která městu Aš pomáhala s přípravami.

„Čím to je, nevíme. Malá informovanost? Nezájem rodičů? O skutečných příčinách můžeme jen spekulovat,“ krčí rameny předseda Krajské hospodářské komory Karlovy Vary Stanislav Kříž.

Podle jeho slov je ale systém nastaven dobře. „Adresné vyplácení je lepší než plošný příspěvek,“ myslí si Kříž. „Ale jsme teprve na začátku. Jde o úplnou novinku. Věřím, že se rozjede.“

Potřebné obory učí nejblíž v Sokolově

Firmy z Ašska potvrzují, že zájemci o stipendia se k nim nehrnou. Například vedoucí personálního oddělení firmy Astos Eva Karešová uvádí, že společnost neeviduje jediného rodiče či studenta, který by se na možnost firemního a městského stipendia informoval.

„Velký problém vidím v tom, že obory, o které máme zájem, se v Chebu neučí. Potřebujeme svářeče, strojní zámečníky, nástrojáře a tyhle obory jsou nejblíž v Sokolově. Pokud rodiče nechtějí dát dítě na internát, vyučí se prostě tam, kde je to nejblíž.“

Také ve společnosti Antonín Chvojka - strojírenská výroba si zájemci o stipendia dveře nepodávají.

„Na stipendia se nikdo neptal. Potřebujeme svářeče, ale všichni asi pracují v Německu,“ stěžuje si Antonín Chvojka. „Někdy ani rodiče nechtějí, aby jejich děti dělaly „černé“ řemeslo, u kterého se ušpiní. A tak je tlačí do kanceláří, i když jsou třeba manuálně zruční a jako šikovní svářeči nebo nástrojáři by si vydělali víc.“

Jsou i jiné cesty, jak přilákat mladé pracovníky

Naopak společnost Slévárna Heunisch z Krásné u Aše si mladé zaměstnance vychovává už několik let. Jak se zdá, tamní personalisté našli recept, jak pro firmu získat nové mladé posily. Vzhledem k tomu, že nemá sídlo v Aši, ale v obci Krásná, se jí však program ašských stipendií netýká.

„Firmy se musí samy aktivně snažit oslovovat žáky, jejich rodiče i školy. Musí vědět, na co lidé slyší a soustavně s nimi pracovat. U nás máme v současnosti deset studentů, kterým platíme podniková stipendia,“ nastínil tamní personalista Petr Pokorný.

Ten v personální oblasti pracuje už dvě desetiletí a právě při získávání nových zaměstnanců úročí své dlouholeté zkušenosti. „Samozřejmě, ne vždy to vyjde. Někdy až třicet procent dětí, které si vypipláme, z nejrůznějších důvodů nenastoupí. V takovém případě ale musí vynaložené peníze firmě vrátit,“ dodal Pokorný.

Ašská radnice chtěla stipendii přispět k řešení dlouhodobého nedostatku kvalifikovaných pracovníků v Aši, na který si stěžují místní zaměstnavatelé. Mezi městy v regionu je Aš v kraji s podobnou nabídkou první.

Podporu nazvanou motivační stipendium už začal vyplácet studentům vybraných oborů také Karlovarský kraj.

„Snažíme se tak podnítit zájem žáků o vybrané obory, které se nám nedaří naplnit, jako je například nástrojař, truhlář, zedník. Navíc víme, že najdou bez problému uplatnění v regionálních firmách,“ uvedl krajský radní pro oblast školství Edmund Janisch.