Archeolog karlovarského muzea Jan Tajer.

Archeolog karlovarského muzea Jan Tajer. | foto: Josef Šorfa, MF DNES

Století práce karlovarských archeologů obsahuje také unikátní objevy

  • 1
Výstava 100 let terénní archeologie v Karlovarském kraji, která probíhá v karlovarském muzeu, mapuje historii regionu a ukazuje řadu unikátních nálezů.

"Součástí výstavy jsou nálezy z hradiště v Tašovicích z období mezolitu staré několik tisíc let a také několik zajímavostí z doby počátku novověku. Výstavu též doplňuje rekonstrukce pohřbu z kostela sv. Mikuláše pod Krudumem," informoval historik karlovarského muzea Jan Nedvěd.

Nádoba zdobená kolky ze 13. století.

Dřevěná miska ze 14. stol. z Chebu.

Výstava představuje tři etapy vývoje bádání - výzkumy převážně německých archeologů do roku 1945, poválečné období do roku 1971 a nástup nové generace archeologů působících v regionu od roku 1972 do současnosti.

Řetěz ze 13.-14. století z Kostelní Hůrky.

Náboženské předměty ze 14. století, svatý Linhart.

Kostěný hřeben ze 13.-14. stoletní nalezený v Lokti.

Na výstavě je prezentována také stejnojmenná publikace. Ta ukazuje i kostru praslona Dinotherium bavaricum, který zemřel mezi Františkovými Lázněmi a Třebení na místě pozdějšího kaolinového dolu.

Výstava

100 let terénní archeologie Muzeum Karlovy Vary, Nová Louka.
Otevřeno: ÚT až NE 9-12 a 13-17 hod.
Autoři doprovodné publikace: Jiří Klsák, Filip Prekop, Lukáš Svoboda, Pavel Šebesta, Jan Tajer.

Publikace připomíná, že díky nápadu františkolázeňského lékaře W. Müllera platit dělníkům za každou nalezenou kost se podařilo zachránit kompletní kostru. Ta je dnes k vidění ve vídeňském Přírodovědném muzeu.

Návštěvníci muzea se mohou dále dozvědět zajímavé informace například o slovanském pohřebišti uvnitř hradní kaple v Chebu, nebo o někdejším hradu v Kynšperku.