Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Stotisícový plat a kurz němčiny zdarma. Nemocnice u hranic lákají české lékaře

  • 5
České lékaře s dobrou znalostí jazyka lákají nemocnice z německého příhraničí. Začátečníkům nabízejí téměř stotisícové platy, odborníkům pak samozřejmě ještě vyšší.

Šanci v příhraničních oblastech Saska a Bavorska mají i doktoři bez atestace, kterým v Německu říkají asistenční lékař. "Asistentům nabízíme plat 3 700 eur měsíčně hrubého, atestovaným odborníkům 4900 eur," uvedla Kerstin Kochová z vedení kliniky Sana v Hofu.

Hofský špitál, vzdálený od hraničního přechodu v Aši asi půlhodinky jízdy autem, nabízí kurzy odborné němčiny. "Seminář Němčina pro lékaře v klinikách je bezplatný a zájemci jej mohou absolvovat v pracovní době," vysvětlila Kochová.

"Pomůžeme i s vyřizováním potřebných dokladů, pro začátek zajistíme ubytování a pomůžeme i s hledáním vhodného bytu," dodala.

"Záleží i na tom, jestli lékaři z ciziny mají odbornost, kterou potřebujeme a také všechna oprávnění pro práci v Německu," podotkla Constanze von der Schulenburg ze společnosti Helios, která provozuje přes šest desítek klinik v celém Německu, mimo jiné i v saském Aue nebo v Plavně.

Právě v nemocnici v Aue je v současné době osm neosazených míst atestovaných lékařů, v Plavně pak téměř dvacet. Zájem o české lékaře mají imenší špitály, například v Selbu nebo v Markredwitz.

O práci v Německu se zajímají i zkušení specialisté

Nejvíce žádaní jsou internisté, gynekologové, neurologové, kardiologové, žilní či úrazoví chirurgové i dětští lékaři. Zástupci německých klinik nijak neskrývají, že by rádi uvítali české lékaře.

"Od vyhlášení akce Děkujeme, odcházíme se počet českých lékařů hledajících uplatnění v Německu prudce zvýšil. Přesná čísla neprozradím, ale nárůst je asi o 500 procent," sdělila Marie Novotná z německé personální agentury Alilovic Personal Service.

"Zdaleka nejde jen o mladé lékaře. Hlásí se nám i fundovaní specialisté s dlouholetou praxí. Některým je i přes 50 let," naznačila Novotná.