Strážníci v Chebu chtějí prostitutkám jejich řemeslo co nejvíc znepříjemnit. Ilustrační snímek

Strážníci v Chebu chtějí prostitutkám jejich řemeslo co nejvíc znepříjemnit. Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

V Chebu budou vyvážet prostitutky za město. Chtějí jim zmařit kšefty

  • 4
Chebská městská policie chce překazit byznys prostitutkám. Pokuty či vykázání, které se většinou míjejí účinkem, proto vymění za razantnější represivní prostředky. Strážníci nově mají vyvážet prostitutky do odlehlých končin za město, kde budou hledat klientelu jen stěží.

"Někde bokem, dál od centra a hlavních silničních tahů, bychom mohli zřídit detašovanou služebnu městské policie. Třeba z obytných stavebních buněk. Tam bychom problémové lidi mohli převážet k obšírnému podání vysvětlení," plánuje místostarosta Michal Pospíšil, který je v Chebu pověřen vedením městské policie.

Podle jeho představ by v odlehlé služebně prostitutky mohly přečkat podstatnou část své pracovní doby. Zbytek by jim zabral návrat na štaci.

"Chceme jim znepříjemnit řemeslo natolik, aby si řekly, že šlapat v Chebu chodník se jim prostě nevyplatí," doplňuje druhý místostarosta Tomáš Linda.

Oba se však shodují, že myšlenka na úplné vymýcení prostituce je z kategorie sci-fi. A že tažení proti nejstaršímu řemeslu připomíná ze všeho nejvíc boj s větrnými mlýny.

"Jsme prakticky bezmocní. Holka vidí strážníky a schová se. Když už ji strážníci zadrží, je problém s dokazováním. A pokud se vše podaří dotáhnout do konce a vyfasuje pokutu, tak ji prostě nezaplatí," vypočítává Michal Pospíšil, jaké problémy mají s potíráním prostituce chebští strážníci.

"Chybí legislativa. Tvářit se, že problém neexistuje, není dobré řešení. Bylo by lepší, kdyby už konečně někdo problém pojmenoval a stanovil jasná pravidla," řekl.

Zároveň varoval, že počty lidí, kteří svým chováním obtěžují okolí, v ulicích stoupají. Kromě prostitutek a opilců jsou to stále častěji lidé pod vlivem drog, kteří mohou být pro okolí nebezpeční.

S podobnými problémy se potýkají snad všechna města v pohraničí. Například Sokolov využívá pro několikrát napomínané osoby zákaz pobytu. Při jeho porušení už hrozí vězení.

Jinou cestu k regulaci prostituce zvolila například Aš. Ta loni osadila na frekventovanou silnici cedule v češtině a němčině, upozorňující na to, že prostor monitoruje kamera. Měl to být strašák hlavně pro zákazníky z Německa. Úspěch? Kdepak. Prostitutky se jen posunuly o ulici dál. Zákon trhu funguje jasně. Kde je poptávka, bude i nabídka.