Zpočátku strážníci vozíky i zabavený šrot skladovali v garáži městské policie. Nyní už pro jejich úschovu využívají nové prostory v bývalém hospodářském dvoře v Hradební ulici. (ilustrační foto)

Zpočátku strážníci vozíky i zabavený šrot skladovali v garáži městské policie. Nyní už pro jejich úschovu využívají nové prostory v bývalém hospodářském dvoře v Hradební ulici. (ilustrační foto) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Sběračům kovů strážníci berou kárky. Našel jsem ji, vymlouvají se

  • 41
Krádežím měděných okapů, částí plechových střech a železného šrotu vyhlásila nulovou toleranci městská policie v Chebu. Kovy, které končily ve sběrnách, okamžitě zabavují. Mnohem větší ranou pro takzvané sběrače kovů je, že přijdou také o své vozíky, kárky a kočárky.

Nová strategie je jednoduchá. Jakmile strážníci někoho s naloženou kárkou uvidí, hned ho zastaví a zajímají se, jak k převáženým kovům přišel.

"Ti jsou si vědomi, jaké problémy by mohli mít, a svorně vždy tvrdí, že naloženou kárku našli. My ji okamžitě jako nalezenou věc zabavíme a uskladníme," řekl chebský místostarosta Michal Pospíšil, který řídí chebské městské policisty.

Sběrači tak podle místostarosty přijdou o dopravní prostředek, který pro svou nekalou činnost nutně potřebují. "Postupovat takto budeme do té doby, než tento nešvar z chebských ulic úplně vymizí," zdůraznil.

Za jediný víkend strážníci v chebských ulicích zabavili čtyři vozíky plné železa a barevných kovů. "Naší výhodou proti jiným městům je to, že tu není velké množství sběren druhotných surovin a navíc jsou koncentrovány v jedné lokalitě. Takže není velký problém si na ně počkat přímo před sběrnou," podotkl místostarosta Pospíšil.

Ten neskrýval, že je prakticky nemožné dokázat, že kárkař železo ukradl. Když však sběrač přijde o úlovek, při jehož získání musel třeba obětovat několik hodin práce, příště si to třeba podle Pospíšila rozmyslí.

Komplikací je, že nalezené věci, tedy i barevné kovy a železo, musí město evidovat a po určitou dobu uschovat. To proto, kdyby se přihlásil případný majitel.

"Zpočátku jsme vozíky i zabavený šrot skladovali v garáži městské policie. Nyní jsme našli nové prostory v bývalém hospodářském dvoře v Hradební ulici," podotkl Pospíšil.

O kárky už zloději kovů přicházejí i v Ústí nad Labem

K podobnému opatření už minulý rok přistoupila i Městská policie v Ústí nad Labem. Pouhými pokutami totiž aktivitu zlodějů neutlumila

Strážníci drží hlídky u sběrných dvorů. Příchozích sběračů se ptají, kde a jak ke šrotu přišli. Když někdo původ kovů nevysvětlí, strážníci mu ho také i s vozíkem zabaví (více čtěte zde).