Staré náměstí v Sokolově je jedním z míst, které kromě kamer budou více monitorovat i policisté.

Staré náměstí v Sokolově je jedním z míst, které kromě kamer budou více monitorovat i policisté. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Strážníci v Sokolově koupili barmanům tísňové telefony

  • 0
Spořádané hosty restaurací chtějí v Sokolově chránit před výtržníky. Projekt je zaměřen na pět podniků. Dění uvnitř sledují kamery, které jsou rozmístěny i v ulicích města. Záběry z nich budou od 1. března nepřetržitě sledovat strážníci.

"Zaměříme se na sledování prostoru před restauracemi. Zajímá nás pohyb osob, poškozování majetku, výtržnosti," řekl velitel městské policie Petr Kubis. Dosud sledovali obrázky z ulic jen státní policisté. Navíc jen z necelé poloviny všech kamer ve městě.

Bezpečné město

Projekt se týká se pěti klubů a restaurací: Čiči club Falknov, Alex, Hamburk, BarBar, Jack Daniels Pub. Zaměřena je na výtržníky, vandaly, rušení nočního klidu. Dění uvnitř lokálů sledují kamery. Obsluha má k dispozici tísňový telefon. Na obrazovkách běží spoty varující před závislostí na alkoholu a drogách. Záběry ze všech kamer v ulicích města bude od 1. března nepřetržitě sledovat městská policie. V noci o víkendech bude navíc častěji kontrolovat restaurace a kritická místa ve městě.

Sokolov je prvním městem v kraji, který s tak rozsáhlým projektem (nese název Bezpečný podnik) přichází.

Náklady na nákup techniky hradí město. Vloni utratilo 96 tisíc korun, letos dalších 60 tisíc. "Každá snaha o snížení kriminality je dobrá," míní starosta Zdeněk Berka.

Také barmani a číšníci budou více chráněni. V pěti podnicích dostanou k dispozici nový tísňový telefon. V kritické situaci stisknou jediné tlačítko a přístroj automaticky vytočí policejní linku. Telefon hned vyšle i varovnou SMS zprávu, z níž policista zjistí, kdo se dostal do potíží, a vyšle na místo zásahovou jednotku.

"Obsluha baru nebude muset hledat číslo a do telefonu složitě vysvětlovat, co se u nich děje," popsala novinku zástupkyně šéfa sokolovských strážníků Hana Procházková.

Zajímavé je, že policie nakoupila pro barmany jednoduché mobily s velkými tlačítky, které se vyrábí pro důchodce. V přístrojích je ale jiný software - už s předvolbami a s tísňovým tlačítkem. Volání mají hospodští zdarma.

Městská policie také rozdává majitelům nočních klubů ruční detektory kovů. To aby ostraha u vchodu při větší akci mohla zkontrolovat, že dovnitř nikdo nepronese nůž nebo jinou zbraň.