Budova na karlovarském nábřeží Jana Palacha, kde sídlí Střední odborná škola

Budova na karlovarském nábřeží Jana Palacha, kde sídlí Střední odborná škola obchodu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Školu položily dluhy a hádky, studenti ani učitelé se do ní už nevrátí

  • 2
Po osmnácti letech definitivně končí Střední odborná škola obchodu, provozu hotelů a SOU Karlovy Vary. Téměř 140 studentů tak bude muset po prázdninách usednout do zcela jiných lavic. Třicítka kantorů dostala výpověď.

Škola byla již od června v insolvenci, neboť dlužila městu 160 tisíc korun za pronájem budovy. Ředitel Ladislav Novák a insolvenční správce Jiří Hanák však viní za definitivní konec školy především město.

„Společně s panem Hanákem se nám povedlo naleznout investora, který by do toho šel. Byli jsme si jisti, že se nám to povede, bohužel jednání s městem probíhala pokaždé jinak. Proto se ani nedivím investorovi, že od toho nakonec dal ruce pryč,“ řekl Novák.

Problémy trvají roky

S dluhy se škola potýkala řadu let. Poprvé do insolvence spadla v roce 2013.

V květnu minulého roku byl zjištěn úpadek a v listopadu povolen reorganizační plán dlužníka.

V lednu letošního roku bylo škole odpojeno teplo z důvodů neplacení. To vyřešila směnka, kterou škola v lednu teplárně dala.

Od 1. června spadla škola pro nesplacené pohledávky do konkurzu.

20. července ukončuje insolvenční správce Jiří Hanák provoz školy.

K 31. srpnu končí smlouva všem učitelům školy.

Podobného názoru je insolvenční správce Hanák. „Město škole vůbec nevyšlo vstříc. Představili jsme jim investora, se kterým jednali celý červenec. Karlovy Vary se s ním však nebyly schopny domluvit. I proto jsem musel ukončit provoz školy. Od města jsem v podstatě neviděl jediný vstřícný krok,“ vysvětlil Hanák.

Město však pochybení ústy náměstka primátora Michala Riška odmítá. „Už v minulosti rada města rozhodla, že s těmi, co dluží městu peníze, se ukončí nájemní smlouva. I když toto rozhodnutí padlo dříve, nechali jsme studenty dokončit školní rok,“ vysvětlil postoj města Riško.

Investor předložil městu svou koncepci. Do dnešních dnů však nedostal od města odpověď. „Z jednání s panem Riškem jsem nabyl pocitu, že chce školu zničit. Proto jsem po třech týdnech od vyjednávání odstoupil od svého záměru koupit školu a pronajmout si budovu,“ komentoval celé vyjednávání potenciální investor Martin Macala.

Podle Riška však Macula nedokázal svůj byznysplán podložit financemi. „Celý plán byl na dvou stránkách A4 a navíc rada města pochybovala o tom, že vyučený truhlář a včelař dokáže vést školu,“ dodal Riško.

„Je to pravda, ale já školu vést nechtěl. Měl jsem už i připravený tým, který by ji vedl. Navíc si myslím, že je to moje věc, kolik bych na tom vydělával či prodělával,“ odpověděl Macula.

„Své problémy navíc začali řešit až ve chvíli, kdy jim město zakázalo hostel v rámci filmového festivalu. Poté navíc běhali za mými zády za vedoucími odborů či zastupiteli. Přitom jsem byl radou města pověřen já,“ dodal Riško.

Učitelé i studenti zamíří do jiných škol

To vše znamená, že školní rok začne necelých 140 studentů na jiných školách v kraji, které mají podobné zaměření. To se týká i téměř třicítky kantorů.

„Dostali jsme výpověď k poslednímu srpnu. Myslím si, že město udělalo velikou kaňku vůči veřejnosti. Nás připravili o práci a na rodiče a děti hodili problém,“ zlobí se ředitel.

„Měli jsme senzační výsledky i na mezinárodní úrovni. O ty se postaraly především naše kosmetičky a kadeřnice,“ dodal sklesle Novák.

V Karlovarském kraji je v současné době 70 volných pracovních míst pro učitele. „Počet volných pracovních míst je tedy pro propuštěných 28 učitelů dostatečný,“ uvedla Veronika Dankanicsová z krajského úřadu práce.

Už nyní má město několik zájemců o budovu na nábřeží Jana Palacha. A opět by se mělo jednat o soukromou školu. „Budova má tři samostatné vstupy, proto uvažujeme o pronájmu více zájemcům. Ty by si pak mohli rozdělit mezi sebe platby za energie a nájem,“ uzavřel Riško.