Jedna z nejmodernějších škol v republice - sokolovská ISŠTE, příští rok kvůli nezájmu studentů neotevře několik oborů.

Jedna z nejmodernějších škol v republice - sokolovská ISŠTE, příští rok kvůli nezájmu studentů neotevře několik oborů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Méně žáků, méně oborů. Ředitelé středních škol v kraji plánují změny

  • 3
Malířské a natěračské práce či řezník - uzenář v Chebu, nebo třeba technické lyceum a tesař v Sokolově. To je jen část oborů, které nebudou příští rok ředitelé středních odborných škol v Karlovarském kraji otevírat kvůli nezájmu žáků.

Těch se navíc hlásí do prvních ročníků čím dál méně a lidé z karlovarského krajského úřadu odhadují, že letos u přijímaček ubude dalších tři sta zájemců. Jaké obory se v příštím školním roce současným deváťákům otevřou, bude jasné za dva týdny.

"Všechny změny necháváme plně v kompetenci ředitelů škol. Sami si rozhodnou o tom, které obory chtějí nebo nechtějí otevřít. Do konce ledna mají čas na to, aby nám dali vědět, jaké úpravy hodlají udělat," uvedla Jana Pavlíková, mluvčí karlovarského krajského úřadu. Už nyní však ředitelé některých odborných škol vědí, že určité obory kvůli malému zájmu neotevřou.

Jedním z nich je i Pavel Janus, ředitel Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov (ISŠTE). "Určitě neotevřeme tesaře a nástavbové studium v denní a dálkové formě. Stejně tak technické lyceum, kde se učí studenti gymnaziálním stylem. Lyceum je připravuje na vysokou školu, ovšem studenti se u něj bojí matematiky a fyziky," mrzelo ho.

Pokud podle něj ISŠTE nenaplní stavební obory, mohlo by se stát, že by žáky sloučila například ze dvou tříd do jedné.

Zájem mají jen zaměstnavatelé

S problémem naplnit některé učební obory bojují také v Integrované střední škole Cheb (ISŠ). Už teď její zástupci plánují, že příští rok neotevřou malířské a natěračské práce a obor řezník - uzenář.

"Bohužel se jedná o profese, po kterých je sháňka na trhu práce. Ačkoli je poptávka velká, zájem je malý. Jsme velká škola, ale i tak je pro nás velmi obtížné tyto obory z ekonomického hlediska udržet," řekl Tomáš Mašek, zástupce ředitele ISŠ.

Škola však nabídne zájemcům jiný učební obor, a to zahradnictví, o jehož absolventy by byl podle Tomáše Maška zájem z tamních firem.

Do oborové struktury naopak nebude v příštím roce zasahovat ostrovská průmyslová škola, která je na tom se studenty podle zástupce ředitele Libora Háčka relativně dobře. I ona však má 'oblíbenější' obory, a to informační technologie, technické lyceum a autotronika.

Naopak o strojírenské a elektrikářské obory prý už takový zájem není. "Doufáme, že se zvýší díky stipendiím, které plánuje kraj," uvedl Libor Háček.

Žáci je začnou dostávat od příštího školního roku (více čtěte zde). Velký úspěch si však od nich neslibují zástupci ISŠTE a ISŠ, kde stipendia vyplácí studentům už tři roky.

Shodují se, že taková motivace není dostatečná. Řešením by podle nich bylo mnohem víc zapojit do středního školství firmy a podnikatele, kteří by si studenty hýčkali už od základních škol.

Podle Václava Sloupa, náměstka hejtmana pro školství, mají stipendia podpořit hlavně "vymírající‘ obory, jako je pekař, řezník, nástrojař, tesař či zedník. Žáci, kteří tyto obory studují, mohou od příštího školního roku žádat o dva typy stipendií - motivační a prospěchové.