Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarskou školu ohrožují praskliny, studenti nesmějí do dvou učeben

  • 0
Nejstarší budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu. V jedné třídě se objevily praskliny na zdi a na stropě, studenti teď kvůli tomu nesmějí do dvou učeben.

Zřícení nehrozí, oprava ale nebude levná. V takovém stavu je nejstarší budova karlovarské střední uměleckoprůmyslové školy. Kraj, který ji zřizuje, nyní zjišťuje, co se stalo. Podle krajského radního pro školství Jaroslava Bradáče mohou praskliny souviset s odizolováním budovy před dvěma lety.

„Zřejmě došlo k posunu v podloží a objevily se praskliny v jedné učebně, konkrétně v sádrovně, a ve stropě,“ uvedl.

Protože budova pochází z doby kolem roku 1920, vzniklo podle radního podezření, zda tamní stropy neobsahují hlinitanový cement, což první rozbory potvrdily. Kdysi hojně používané hlinitanové cementy mohou v regionu například za demolici paláce Baťa v Mariánských Lázních, obavy způsobují i v případě ještě stojícího bývalého obchodního domu Hraničář v Chebu.

Hlinitanové příměsi do betonu způsobují řadu chemických reakcí. Beton kvůli nim ztrácí pevnost, železo uvnitř rezne, a konstrukce se tím stávají nestabilní. V uměleckoprůmyslové škole se ale hlinitanový cement nevyskytuje ve velkém množství.

„Dáváme dohromady veškerou dostupnou dokumentaci budovy, abychom zjistili, jak na tom je. Už jsme objednali podrobný průzkum, který by nám řekl, jak je ta budova postavená,“ uvedl Jaroslav Bradáč.

Zatím to podle něj vypadá, že jde jen o stropy, nikoli o skelet. Kraj bude chtít na základě podrobného průzkumu rychle zpracovat projekt a budovu podle něj opravit. „Zatím nevíme nic. Ve čtvrtek tam jdeme odebírat vzorky, po Velikonocích budeme schopní říci něco bližšího,“ uvedl karlovarský statik Stanislav Vonka z Kanceláře stavebního inženýrství.

Podle ředitelky školy Markéty Šlechtové ale havarijní stav výuku příliš nekomplikuje. „V tuto chvíli se to týká dvou učeben, z nichž jsme přesunuli výuku do jiných, takže se nám to podařilo vyřešit,“ uvedla.

Za čtrnáct dní navíc končí studenti čtvrtých ročníků, takže se škola i trochu vyprázdní. Podle Jaroslava Bradáče je trochu nepříjemné, že se nad uzavřenými učebnami nachází laboratoř, která prošla před třemi lety rekonstrukcí.

„Je to skutečně věc vysloveně nemilá, ale podle toho, co jsem viděl a co jsem konzultoval s odborníky, bude mít řešení. Nebude to levné, ale opravit to pravděpodobně půjde,“ uvedl radní. Kraj chce škole „půjčit“ i svého investičního odborníka, který pomůže se vším, co bude k opravě budovy třeba. Kolik to bude stát, zatím nelze podle Jaroslava Bradáče odhadnout.