David Nushart chce vedle besed s některými osobnostmi z řad ašských rodáků...

David Nushart chce vedle besed s některými osobnostmi z řad ašských rodáků natáčet rozhovory. | foto: Martina Viewegová

Student hledá osobnosti z Ašska. Připadá si při tom jako detektiv

  • 3
V Aši vzniká netradiční projekt. Tamní rodák David Nushart chce najít a oslovit osobnosti spojené s regionem Ašsko. Vybrané lidi pozve na besedu, s některými chce natočit pro ašskou internetovou televizi rozhovor.

Že je Aš nějaký zapadákov? Tento předsudek a další mýty o odlehlém městečku má pomoci odstranit projekt nazvaný pAšáci.

Jak se vlastně zrodil nápad oslovit slavné rodáky či obyvatele města Aš?
Důvodů bylo víc. Někdy vloni v říjnu mi taťka řekl, že viděl v České televizi dokument o ašské Miřence Čechové. To je umělkyně, která začínala jako baletka v ašské hudebce a dnes vystupuje po celém světě. Valil jsem oči a udivilo mě, že jsem o ní nikdy předtím neslyšel. Možná právě to byl jeden z impulzů. Přišlo mi škoda o takových lidech nevědět. Navíc při povídání s rodiči často slýchám o osudech jejich vrstevníků, co dělají, kde pracují. Napadlo mě zapátrat po zajímavých lidech spjatých s Ašskem a představit je veřejnosti. Navíc mi vadí, že má plno lidí Aš za zapadákov kdesi na západě Čech, kde se nic neděje. Tak trochu bych rád zboural mýty a ukázal, že i v Aši je „dobrej vzduch“. (smích).

Projekt má zajímavý název, pAšáci. Jak vznikl?
Dlouho jsem nad ním přemýšlel. Nejdříve jsem si sám pro sebe projekt nazval pracovně Ašouni, ale grafik a ilustrátor Roland Havran, se kterým čas od času spolupracuji, vymyslel nejprve název Ašáci-pašáci, který následně přetvořil do podoby (P)Ašáci. Pak už jen zmizela závorka a zůstalo logo s lupou, která přibližuje slovo Ašáci. Tak vznikl název pAšáci, který vlastně obsahuje dvě slova v jednom.

Jak se daří oslovovat osobnosti?
Zatím jsem velmi spokojen. Omluvilo se jich jen několik. Jednou byla právě Miřenka Čechová, která žije a pracuje v New Yorku, a do Aše se proto jen tak nedostane. Ale nevzdávám se. Možná se povede alespoň rozhovor v Praze, kde čas od času vystupuje. Podobné to bylo s klavíristkou Gabrielou Ravanelli Machátovou, která žije v Římě. S ní jsem udělal alespoň rozhovor pro místní týdeník Listy Ašska. Další osobnost, nad kterou visí otazník, je Jiří Sekáč, který v současné době hraje za Anaheim Ducks. Zda a kdy se ukáže v Aši, je velkou neznámou pro něj i pro mě. Jinak se osloveným osobnostem zřejmě projekt líbí, protože jsou ochotni přijet do Aše, ačkoliv v ní už třeba nebydlí.

Jak jste osobnosti sháněl? Bylo to těžké?
Zprvu bylo. A dost. Byl jsem omezen jen na lidi, které znám. Pak jsem napsal na Facebook výzvu, aby mi lidé zasílali své tipy. A začalo se to nabalovat. Pomalu jsem zjišťoval, že není časově možné stihnout veřejně pobesedovat se všemi. Proto bude mít projekt dvě podoby. Vedle besed chci s některými osobnostmi natáčet rozhovory do pořadu na ašské internetové televizi mvtv.cz. Připadám si trochu jako detektiv. Mám velkou radost pokaždé, když narazím na někoho, koho jsem do té doby neznal. Překvapilo mě například, že ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy nebo držitel ceny „Česká hlava“ v kategorii Doctorandus za výzkum zhoubných nádorů jsou oba Ašané. A stále mi chodí od lidí tipy, stále mě překvapují nová a nová jména.

Kolik lidí jste oslovil?
Přesně spočítané to nemám, protože je plno těch, se kterými „vnitřně“ počítám a ještě jsem je ani neoslovil. Ale mám potvrzené tři hosty na besedu v únoru a další tři, kteří budou besedovat v dubnu. Pomalu už dávám dohromady i program setkání na červen. V průběhu roku se chystám ještě obrátit na několik osobností, protože na regionální televizi mvtv.cz, kde budu dělat rozhovory s pAšáky, bude vycházet pravidelně stejnojmenný pořad.

Koho ještě se vám podařilo vypátrat?
Mezi pAšáky například patří nejlepší český strongman Čestmír Šíma, uznávaný neuropatolog, držitel ceny Česká hlava, profesor Josef Zámečník, ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy Daniel Sobotka, stříbrná medailistka ve sportovní střelbě na olympiádě 2004 v Athénách Lenka Marušková Hyková nebo spisovatelka Markéta Zinnerová, autorka známých knih pro děti a mládež, jako jsou například Indiáni z Větrova či Tajemství proutěného košíku.

Kdy chcete začít?
První beseda se uskuteční 6. února v ašském klubu Cihelna. Na neformální posezení přijal pozvání grafik a ilustrátor na volné noze Roland Havran, studiový a koncertní kytarista Lukáš Bundil, hraje například ve skupinách Slza a Xindl X, a profesionální voják a účastník zahraničních misí Martin Kulhánek.