Vladimír Golláň, učitel odborných předmětů z Integrované střední školy Cheb.

Vladimír Golláň, učitel odborných předmětů z Integrované střední školy Cheb. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Studenty z Chebu nadchly stáže v Rusku, vydávají se až za Ural

  • 3
Žáci Integrované střední školy Cheb sbírají zkušenosti v zahraničí. V rámci dohody o spolupráci s obdobnou střední školou v Nižním Tagilu se mladí Češi každý lichý rok vydávají do Ruska. V sudých letech naopak vítají delegaci mladých Rusů v Chebu.

Projekt, který má na starosti učitel Vladimír Golláň, běží bez přerušení už od roku 2003.

Kdo s tím nápadem přišel?
Vzhledem k tomu, že město Cheb má s Nižním Tagilem uzavřenou partnerskou smlouvu, přijela v červnu roku 2002 na hudební festival FIJO i skupina tamních učitelů. Pozvání města Cheb tehdy přijala i ředitelka jedné nižnětagilské střední školy Světlana Vladimírovna Galiyna. Ta přijela do Chebu s jasnými cílem. Najít ve městě školu obdobného typu a dohodnout mezi oběma partnerství. To se jí podařilo a s tehdejším ředitelem naší školy, Janem Kotem, společně domluvili první body vzájemné dohody k výměnné odborné praxi studentů a k další spolupráci obou škol.

Kdy tedy zamířili do Ruska první studenti?
Hned v květnu roku 2003 naši studenti v doprovodu svých pedagogů odjeli na výměnnou odbornou praxi do Nižního Tagilu. Rok nato přijela skupina ruských studentů k nám. Dnes již máme trvale zažito, že v lichém roce vyjíždíme do Ruska my a v sudém se těšíme na příjezd ruských studentů do naší školy.

Jakých oborů se spolupráce týká?
Výměnný pobyt mohou absolvovat žáci tříletého učebního oboru kuchař - číšník, výjimečně i cukrář.

Co praxe v Rusku studentům nabízí?
Cílem projektu je nejen poznat přípravu jídel ruské kuchyně, ale také seznámit se s kulturou, přírodou, zvyky a způsobem života v Rusku. Obrovskou devizou je, že se tam naši lidé mohou setkat s úpravou skopového masa, pracuje se zde hodně s těstem, kdy se vyrábějí pirohy či pelmeně, zpracovává se velké množství zeleniny, která se většinou neupravuje vařením či dušením, jak jsme zvyklí u nás, ale grilováním. Pracuje se zde výhradně s nejkvalitnějšími druhy mas, studenti získají znalosti jak co nejlépe zpracovat ryby či jak se chovat ke kaviáru.

Proč se orientujete na Rusko?
Několikrát jsme vyjeli na výměnné pobyty i do zemí západní Evropy, ale projekty netrvaly dlouho, navíc jsme se nikde nesetkali s tak srdečným přijetím, jako právě v Nižním Tagilu. Když odtud odjíždíme, většina žáků pláče. Musíme je popohánět s tím, že letadlo na nás nepočká.

Budou se studentům získané zkušenosti hodit?
V naší oblasti, v lázeňském trojúhelníku, je poptávka po lidech, kteří umí ruskou kuchyni a orientují se v surovinách vysoké kvality. Myslím, že když bude absolvent hledat místo například v Karlových Varech a ukáže, že umí dobře uvařit tradiční ruský boršč, tak má plusové body jisté.

Odjet na tři týdny do 4 tisíce kilometrů vzdáleného města za Uralem jistě není levná záležitost. Jak je to s penězi? Mohou si to rodiny žáků dovolit?
Celý projekt běží pod záštitou města Chebu v rámci partnerské dohody s městem Nižní Tagil. Město Cheb nám na projekt každoročně ze svého rozpočtu přispívá. Bez této pomoci bychom to nezvládli. Rodiče žáků v plné výši hradí náklady na cestovní pojištění, případně i náklady k vyřízení víz.

Kolika dětí se výměnný pobyt týká?
Na základě uzavřené dohody vyjíždí k výměnné odborné praxi skupina dvanácti žáků, kterou tvoří šest dívek a šest chlapců. Takové složení výpravy je nejvhodnější vzhledem k ubytování a následně k vytvoření pracovních dvojic, vždy dívka + chlapec, kterými pak obsazujeme šest samostatných pracovišť. Skupinu doprovází vždy dva pedagogové.

Letos tedy přijedou mladí Rusové k nám. Co pro ně v Chebu chystáte?
Ruští studenti budou jako vždy ubytováni v našem domově mládeže. Odbornou třítýdenní praxi budou vykonávat všichni společně pod jednou střechou lázeňského hotelu Pawlik ve Františkových Lázních. Hned v prvních dnech ukážeme studentům naši školu a město. O víkendech chceme navštívit Plzeň, Český Krumlov a Prahu. Určitě se podíváme do Mariánských Lázní a do Karlových Varů. Plánujeme i sportovní vyžití v Krajince, trochu adrenalinu zažijeme v lanovém centru. Stihneme i úvodní části programu chebského festivalu FIJO 2016.