VIDEO: Stůl, u něhož zrušili otroctví, vystavují na zámku v Kynžvartě

  • 2
V letošním roce si na zámku v Kynžvartě připomenou dvě stě let od Vídeňského kongresu, který na řadu let upravil poměry v tehdejší Evropě. Mimořádná výstava začíná v sobotu.

Když v létě před dvěma sty lety končil Vídeňský kongres, věděl tehdejší kancléř, kníže Metternich, že jde o ve své době nejvýznamnější událost v Evropě. 

Do Vídně se tehdy sjeli panovníci a vládci ze všech koutů Evropy, aby dojednali mocenské uspořádání Evropy po napoleonských válkách. Byl to právě Klemens Metternich, který v zastoupení rakouského císaře Františka I. kongres vedl. 

Stůl, u něhož se psaly dějiny

Jeden ze stolů kancléřství, na kterém byly podepsány některé ze závěrečných dokumentů, si jako památku odvezl do Čech, na svůj zámek v Kynžvartě. 

 „U tohoto stolu kníže později vzpomínal na zlaté časy, kdy měl pod taktovkou celou Evropu. Jako němého svědka význačné události evropských dějin jej zařadil do své sbírky kuriozit a zajímavostí,“ ukazuje na zdobený kus nábytku kynžvartský kastelán Ondřej Cink. 

 „Tvrdí se, že právě na této desce byla podepsána série závěrečných protokolů, které stanovily novou rovnováhu sil v Evropě. Dokázat to ovšem nemůžeme. Stůl se jako ojedinělá památka prezentoval před časem ve známém vídeňském muzeu Belveder, kde se s ohledem na kulaté výročí konce kongresu konala výstava nazvaná Evropa ve Vídni.“

Unikátní stůl, který zatím zdobí hlavní expozici zámku, plánuje kastelán u příležitosti dvoustého výročí kongresu vystavit samostatně. Vedle hlavního artefaktu prezentaci doplní vitríny, které tvořily původní vybavení místnosti kancléřství, hodiny, medaile a originální grafika tehdejších účastníků kongresu. 

Vedle císaře Františka I. pobýval ve Vídni také například ruský car Alexandr I. A právě jejich portréty by si návštěvníci zámku mohli také prohlédnout.

„Dá se říci, že se jedná o první snahu urovnat problémy diplomatickou cestou. Během kongresu byla například přijata i mezinárodní úmluva o zrušení otroctví. Ta se týkala mocností, které měly zámořské kolonie. Vídeň se tak na chvíli stala centrem Evropy. Ale tehdejší císař František I. nejprve z nápadu pořádat kongres ve Vídni příliš nadšený nebyl. Vadilo mu především to, že pořádání kongresu bude stát císařskou pokladnu nemálo peněz. Kancléř jej však přesvědčil a díky tomu se Rakousko vyprofilovalo jako jedna z evropských mocností,“ doplnil kastelán Cink.

Výstava s názvem Kongres džentlmenů začne v sobotu 8. srpna. V rámci prohlídky zámku ji návštěvníci mohou zhlédnout zdarma.