Lidé v Mokřině na Chebsku byli loni v létě odkázáni na dodávky vody z cisterny.

Lidé v Mokřině na Chebsku byli loni v létě odkázáni na dodávky vody z cisterny. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Meteorologové čekají na západě sucho, voda ze studní mizí už nyní

  • 5
Další suchý rok čeká obyvatele Karlovarského kraje. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je i po zimě hladina spodních vod podprůměrná. Sníh, který měl deficit nahradit, nenapadl. Pokud přijde horké léto, bude situace ještě horší.

Hydrometeorologové už vědí, jaký je výhled na další měsíc. Co do množství srážek bude průměrný. „S podzemní vodou to ovšem žádná sláva není,“ konstatoval mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Nedostatek životodárné tekutiny mělo nahradit jarní tání, sněhu ovšem nebylo dost. „Pouze v únoru jsme zaznamenali 180 procent obvyklého srážkového úhrnu. Zbylé měsíce ovšem byly podprůměrné,“ vysvětlil Dvořák.

„Bojím se, že se bude opakovat situace z loňského roku. Má být až o pět stupňů tepleji než loni,“ řekl starosta Milíkova Jan Benka.

Ve zdejší osadě Mokřina loni v horkých letních měsících prakticky zmizela voda ze studní. Tento problém ovšem řešili i jinde v regionu.

„Nedostatek spodních vod jsme zaznamenali například na Bublavě, Stříbrné či v lokalitě Na Zelené v Bečově nad Teplou,“ potvrdila Jana Lukášová, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje.

Lidem v Milíkově by pomohl vodovod

V Milíkově si s nedostatkem vody chtěli poradit pomocí vodovodu. V osadě je navrtaný dostatečně vydatný zdroj vody. Chybí ale peníze na jeho čištění a rozvod. „Hledáme dotační titul. Ale v osadě se čtyřiceti lidmi si na dotační peníze sáhneme jen horko těžko,“ posteskl si milíkovský starosta.

V době, kdy lokální zdroje pitné vody vyschnou, se starostové musejí spolehnout na služby vodohospodářských společností.

„My to řešíme ve spolupráci s firmou Chevak, která vodu dodává v cisternách,“ potvrdil starosta Milíkova.

„V případě nedostatku vody vodoprávní úřady postupují vydáním mimořádných opatření. Po nezbytně nutnou dobu se týkají úpravy povoleného nakládání s vodami,“ naznačila Jana Lukášová možnosti, jak zmírnit následky sucha. „Na taková opatření jsou ale lidé v Milíkově zvyklí,“ komentoval to Benka.

Nedostatek podzemních vod se podle Petra Dvořáka z ČHMÚ v případě horkého léta negativně projeví i na vodních tocích. Pracovníci Povodí Ohře se proto na tuto alternativu připravují s předstihem.

„Nádrže standardně na jaře plníme, ať je sucho, nebo ne,“ potvrdil Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře. Správci řeky mohou ovlivnit situaci pouze na tocích, na nichž jsou vodní díla. „Ty ostatní jsou v rukách přírody,“ řekl Svejkovský.

Z hydrogeologického hlediska je stav Ohře podprůměrný už v současné době. „Na kontrolním bodě v Karlových Varech je aktuální průtok 8,4 kubíků za sekundu. Celoroční průměr pro tento profil je přitom 25,2 kubíků,“ konstatoval mluvčí Povodí Ohře.

Dá se tedy předpokládat, že ani vodáci si letos příliš neužijí. Vodohospodáři jsou ale připraveni i na opačný extrém. „I v případě významného naplnění nádrží pro případ sucha jsou schopny zvládat eventuální nápor povodní,“ ujistil Svejkovský.